Czytając opowiadania dla dorosłych Roalda Dahla warto sobie uzmysłowić, że jest on twórcą znanych na całym świecie książek dla dzieci. Jego zabawny styl pisania i pokazywanie niezwykłego świata odnajdziemy również w twórczości dla dorosłych. Roald Dahl był bardzo barwą postacią i tacy są też jego bohaterowie. Przyszedł on na świat w norweskiej rodzinie mieszkającej na terenie Walii. W 1942 przeniósł się do Waszyngtonu, gdzie został attaché wojskowym, ale także brytyjskim szpiegiem, który uwodził bogate Amerykanki. Warto wspomnieć jego książki dla dzieci, dzięki którym zdobył sławę: „Charlie i fabryka czekolady", „Wiedźmy", „Matylda", „BFO". Dahl tworzył również wiele scenariuszy filmowych, m.in. do serialu Alfred Hitchcock przedstawia (1955) oraz obrazu z Jamesem Bondem – Żyje się tylko dwa razy. Jego opowiadania wydane przez Oxford University Press przeznaczone są dla osób zainteresowanych szlifowaniem swojego angielskiego i nie tylko (poziom 6, zawansowany). Czytając je, stwierdzamy, że ludzie są o wiele dziwniejsi, niż można by podejrzewać. Często utożsamiamy się z głównymi lub drugoplanowymi postaciami lub cytujemy ich trafne i oryginalne wypowiedzi. To opowiadania, których łatwo się nie zapomina i z przyjemnością do nich wraca.

Agnieszka Ginko-Humphries