otyn2Na listopadowym spotkaniu DKK w Otyniu dyskusja toczyła się wokół książek „Vango – uciekaj albo giń" i „Samotna gwiazda". W obu książkach można doszukać się wspólnych wątków: poszukiwanie utraconej miłości, pogoń za innym fascynującym życiem i próba odnalezienia własnego „ja" w życiu i poszukiwanie własnej tożsamości jest ważne dla bohaterów obu powieści.
Johny Reinbow i Vango dwaj chłopcy w podobnym wieku, ale zupełnie różniący się od siebie, wychowani w różnych światach, kulturach i rodzinach, a jednak z podobnym dylematem „kim jestem, dokąd zmierzam, jak potoczy się moje życie i jaki mam wpływ na jego przebieg? To uniwersalne pytania, które czasami zadaje sobie każdy z nas.

„VANGO – UCIEKAJ ALBO GIŃ" Timothée de Fombelle

Sentymentalna podróż do czasów gdy można było zobaczyć na niebie lecące sterowce. Owszem pojawia się w powieści ten niezwykły statek powietrzny, ale jest to tylko jeden z elementów tworzących tło tej trzymającej w napięciu fantastycznie skrojonej historii.
Wraz z głównym bohaterem o imieniu Vango przemierzamy świat sterowcem, wspinamy się po klifach zagubionych na morzu wysp i po ścianach katedry Notre-Dame, biegamy po dachach paryskich domów, a wszystko to po to, aby odkryć kim jest Vango i dlaczego jego życie jest w niebezpieczeństwie.
Świetnie napisana historia przygodowa budząca zainteresowanie od pierwszej strony i trzymająca w napięciu do ostatniej.
Polecam

„SAMOTNA GWIAZDA" Paullina Simons

Zanim zaczęłam czytać „Samotną gwiazdę" zapoznałam się z notką zamieszczoną na okładce książki. Był to krótki opis tego co się wydarz w powieści, szkoda tylko, że za nim dotarłam do opisanych zdarzeń to przeczytałam znaczną część książki obfitującą w inne ciekawe zdarzenia, budujące napięcie przed opisanymi w notce. Świadomość tego co się wydarzy popsuła mi przyjemność oczekiwania na to co będzie dalej.
„Samotna gwiazda" to historia pięciorga młodych ludzi. Czworo z nich zna się od dzieciństwa, chodzą razem do szkoły, planują wspólną przyszłość, ale czy znają się naprawdę, czy wiedzą o sobie wszystko? Podróż po Europie to ma być spełnienie ich marzeń. W trakcie tej wędrówki poznają siebie, odkrywają własne słabości. Nic nie przebiega tak jak sobie założyli, wszystko się komplikuje. Wszystko się zmienia, relacje między nimi i oni sami również.
Zakończenie powieści jest zaskakujące, ale przecież życie bywa nieprzewidywalne, tak i koniec tej historii może nas zaskoczyć.