strachStrach ma wielkie oczy

3.01.2017 r. odbyły się pierwsze w Nowym Roku zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Bibliotekarka przeczytała opowiadanie Marii Ewy Letki „Szkoła w starym zamczysku". Później rozmawialiśmy na temat strachu, kiedy bądź w jakich sytuacjach się on pojawia, gdzie mieszka. Dzieci udzielały ciekawych odpowiedzi. Wspólnie ustaliliśmy, że strach mieszka w wyobraźni i nie trzeba się go bać. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę, przyporządkowywali przysłowia o strachu, a na koniec rysowały jego wizerunek. Strach został zażegnany.
Izabela Pajdowska

teatrMoje wymarzone ferie

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z uczniami kl. II a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Żarach odbyło się 10. stycznia. Na spotkaniu klubowicze mieli okazję poznać książkę ilustrowaną kamishibai rodem z Japonii - „Rower Walentynki". Głośne czytanie lektury odbyło się przy użyciu drewnianego teatrzyku kamishibai. Po czytaniu uczestnicy spotkania mieli za zadanie stworzyć ilustrowaną historyjkę o swoich wymarzonych feriach. To przedsięwzięcie nie należało do łatwych, ponieważ zanim przystąpiono do wymyślania zdarzenia, należało w parach wylosować 2 kostki z piktogramami, których rysunki miały nawiązywać do ilustracji. Następnie uczestnicy spotkana musieli stworzyć wspólnie ciąg ciekawych wydarzeń układający się w jedną całą pełną historię mającą swój początek i zakończenie. Na koniec historia została pokazana w teatrzyku kamisibai i opowiedziana przez samych twórców. Zajęcia te były pouczającą zabawą i ciekawą formą spędzenia wolnego czasu. Niewątpliwie sprawiły wiele radości dzieciom, które okazały się wspaniałymi twórcami, otwartymi na nowe pomysły.
Małgorzata Pawłowska