madame15 grudnia 2016 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Klubowicze, pomimo przedświątecznej krzątaniny, postanowili spotkać się tym razem w innym terminie niż przyjętym, w połowie miesiąca w czwartek. Przedmiotem dyskusji była książka Antoniego Libery „Madame", a powodem zainteresowania się tym tytułem była wizyta pisarza we wschowskiej bibliotece w październiku tego roku. Co prawda autor i prowadząca to spotkanie p. Izabela Rutkowska bardziej skupili się na filozoficznych rozważaniach i opowieściach o słynnym dramaturgu jakim był Samuel Beckett, a którego twórczość na język polski przełożył p. Libera, niemniej klubowicze postanowili powieści „Madame" przyjrzeć się bliżej.
Wielokrotnie nagradzana książka ukazała się w 1998 roku. Akcja powieści rozgrywa się w czasach PRL, na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a fabuła osnuta jest wokół niespełnionej miłości nad wiek inteligentnego ucznia gimnazjum do 32 letniej nauczycielki francuskiego. Bohater przenosi nas w lata 66-67 dwudziestego wieku kiedy to był uczniem ostatnich klas warszawskiego gimnazjum i pokrótce w następne pięciolecie kiedy to był studentem Uniwersytetu Warszawskiego i jako student powraca do swojej szkoły aby odbyć praktyki nauczycielskie. On jest inteligentny obdarzony wielką kulturą literacką, licznymi talentami m.in. muzycznym i aktorskim. Natomiast tytułowa Madame to elegancka, zimna kobieta, na której życiu położyła się cieniem skomplikowana historia rodziny. Nosi eleganckie, zachodnie stroje, używa perfum Chanel, ma nienaganne maniery. Urzeka inteligencją, błyskotliwym dowcipem. Stanowi obraz lepszego zachodniego świata. Bohater jak wielu innych jego rówieśników ulega fascynacji jej osobą. Lecz zamiast tylko marzyć i wzdychać do niej lekcji postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o nauczycielce. Odkrywa wiele interesujących rzeczy...
Książka Antoniego Libery to wysublimowana powieść, niezwykle dopracowana. Napisana pięknym, plastycznym językiem, który tak rzadko gości w polskich powieściach. Książka do której warto powracać.
Ilona Ratajczak

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.