przystanek kotelukSzanowni Państwo,

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

serdecznie zapraszają na dyskusję wokół książki

Daniela Koteluka „Papierowa propaganda” w bibliotece w osadzie wiejskiej Czerwieńsk w powiecie zielonogórskim od 1949 do 1956 roku

 

w ramach Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w WiMBP im. C. Norwida

Zielona Góra, 25 stycznia 2017 r.

Centrum Edukacyjne IPN  „Przystanek Historia” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej  im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 25 stycznia 2017 roku (środa) o  godz. 17:00 na spotkanie dyskusyjne wokół książki dr. hab. Daniela Koteluka „Papierowa propaganda” w bibliotece w osadzie wiejskiej Czerwieńsk w powiecie zielonogórskim od 1949 do 1956 roku z udziałem autora.

Moderator: dr Rafał Reczek

Po 1945 roku polskie instytucje książki, osłabione pod względem osobowym i materialnym, znalazły się w nowych realiach społeczno-ustrojowych. Kształtujące się proradzieckie władze dążyły do budowy socjalistycznego społeczeństwa. Zawłaszczyły m.in. instytucje biblioteczne, nasilając negatywny wpływ na działalność różnego typu placówek kulturalnych.

Biblioteka w osadzie wiejskiej Czerwieńsk w powiecie zielonogórskim została utworzona 20 stycznia 1949 r. W latach 1949-1956 prowadziła, podobnie inne biblioteki w kraju, popularyzację socjalistycznej przebudowy wsi, szkalowanie zamożnych rolników oraz arbitralne upowszechnianie mechanizacji rolnictwa. Czyniono to za pomocą politycznie zaangażowanych publikacji oferowanych w odgórnie ukształtowanym księgozbiorze. Wiejscy koneserzy „słowa drukowanego” nie byli jednak skorzy do zapoznawania się ze zideologizowanymi pozycjami.

25 stycznia 2017, środa, godz. 17:00

CE IPN „Przystanek Historia” w WiMBP im. C. Norwida

Zielona Góra, al. Wojska Polskiego 9, Sala Dębowa

Wstęp wolny.

Zapraszamy.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.