Książka A. Chylińskiej opowiada o ważnych wydarzeniach z życia rodziny Zezików. Mama głównej bohaterki spodziewa się dziecka i boi się, że może stracić z tego powodu pracę. Rodzina powiększy się, trzeba więc postarać się o większy dom a to wiąże się z przeprowadzką, zmianą otoczenia, szkoły i przyjaciół. Zezia obawia się zmian, które zajdą w życiu jej i całej rodziny. Okazuje się jednak, że niepotrzebnie, bo wszystko dobrze się układa. Na świat przychodzi nowy brat Zezi o imieniu Franciszek ( ze względu na duże oczy nazwany Oczakiem). Nowa szkoła i koledzy okazują się całkiem w porządku, dom w Malinówce też nie jest zły. Teraz Zezia martwi się swoją pierwszą komunią świętą i przyjęciem organizowanym z tej okazji, ale i ta historia kończy się tak, jak to dziewczynka sobie wymarzyła. W książce pojawia się również temat „ inności" Gilera- drugiego brata Zezi, który różni się od pozostałych dzieci oraz trudnych relacji z członkami dalszej lub bliższej rodziny. A. Chylińska napisała ciepłą opowieść, która nie tylko bawi ale też uczy (m. in. tolerancji) i pokazuje, co jest naprawdę w życiu ważne. Dodatkowym atutem książki są krótkie rozdziały i wyraźny druk ułatwiające dzieciom czytanie.