Nelly Rapp to świeżo upieczona agentka Upiornej Akademii, która właśnie dostała swoje pierwsze, całkowicie samodzielne zadanie. Dziewczynka ma śledzić niejakiego Roberta Steena- windykatora podejrzanego o bycie frankensteiniakiem. Należy tu dodać, że frankensteiniaki to istoty poskładane z różnych części ciała, które nie posiadają połączenia między sercem a mózgiem, przez co bywają całkowicie bezduszne. W trakcie szkolenia Nelly nauczyła się jak rozpoznawać duchy, upiory i inne potwory, które mogą zagrażać ludziom. Podczas swojej pierwszej misji agentka nr 10 wykorzystała tzw. „trzy S."- czyli „Spokój, Sprawdzenie i Spryt". Dzięki zdobytej w trakcie wakacyjnego szkolenia wiedzy oraz pomocy szkolnej higienistki udało się sprawę szczęśliwie doprowadzić do pomyślnego zakończenia.
Pełna humoru opowieść M. Widmarka wciąga czytelnika od pierwszej strony. Zdania są krótkie i proste, co pomaga w czytaniu również młodszym dzieciom. Całości dopełniają nieco przerysowane, zabawne ilustracje Christiny Alvner, których jest w książce naprawdę dużo. Autorzy zadbali też o dreszczyk emocji (a jak wiadomo dzieci lubią się bać). Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Polecamy.