Główny bohater utworu to chłopiec obdarzony ogromną wyobraźnią. Potrafi wymyślić niestworzone historie, zwłaszcza kiedy opowiada o swoim tacie i jego przygodach. Snuje ciekawe opowieści o podróżach ojca na grzbietach krokodyli rzeką Nil czy o ujeżdżaniu dzikich koni w Meksyku. Koledzy słuchają Pawła z zapartym tchem i zazdroszczą mu takiego rodzica. Kiedy prawda wychodzi na jaw i koleżanka Ola wyjawia całej klasie, że Paweł wcale nie ma ojca, a wszystkie historie są wyssane z palca, koledzy określają go kłamcą i zmyślaczem. Chłopiec zamyka się w sobie i przestaje się odzywać. W klasie robi się strasznie nudno. Nauczycielka postanawia pogodzić skłócone dzieci. Jak wykorzysta bujną wyobraźnię Pawła i kiedy koledzy docenią jego talent, tego dowiemy się z książki.
Ciekawe i ładne opowiadanie dla dzieci, napisane prostym językiem. Krótkie, wzbogacone dużą ilością kolorowych ilustracji. Przybliża dzieciom rzeczy ważne, jak brak rodzica. Takie rzeczy się zdarzają. Czasami dziecko czuje się samotne i tęskni za mamą lub tatą i stąd pomysł na super rodzica. Może Paweł też czuł się opuszczony i dlatego wymyślił tatę bohatera. Autor przestrzega dzieci, że słowa mogą mocno zranić, a każdy człowiek, nawet słaby i pełen wad, jest ważny i potrzebny. Każdemu należy się druga szansa, z której bohater umiejętnie skorzystał. Książka ładna, warta przeczytania.

Grażyna Lichwiarz

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.