operacjaW marcu wspólnie przeczytaliśmy i omówiliśmy książkę „Operacja Podmuch Wiatru” norweskich autorów Jørna Liera Horsta i Hansa Jørgena Sandnesa. Było to nasze pierwsze spotkanie z Biurem Detektywistycznym nr 2 prowadzonym przez Tiril i Olivera.

Powodem rozpoczęcia przez młodych detektywów śledztwa staje się przyniesiona przez wiatr kartka. Wygląda  jak zwykła lista zakupów, ale znajdują się na niej czarne ubrania,  łom, kominiarki i kombinerki, czyli rzeczy, które mogą służyć do dokonania włamania. Młodzi detektywi szybko ustalają, że celem przestępstwa może stać się wystawiony w miejscowym muzeum sztuki „Diament Orłow”. Tiril i Oliver sami prowadzą dochodzenie, śledzą podejrzanych i  obserwują hotel, w którym się zatrzymali. O planowanym włamaniu dzieci informują policję dopiero wtedy, gdy mają już niemal całkowitą pewność o słuszności swoich podejrzeń.

Książka „Operacja Podmuch Wiatru” to prawdziwy kryminał, który od początku wciąga młodego czytelnika i wymaga od niego logicznego myślenia. Przedstawiona historia nie jest zbyt długa a duża czcionka zachęca do czytania również młodsze dzieci.

W trakcie spotkania mogliśmy porównać przygody Tiril i Olivera z dochodzeniami prowadzonymi przez Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (znanych nam już z innej serii autorstwa M. Widmarka i H. Willis). Dzieciom podobają się  propozycje obydwóch duetów autorskich, jednak  pod względem atrakcyjności fabuły i ilustracji rywalizację wygrywa książka J. L. Horsta i H. J. Sandnesa. Polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu