Zdjęcie Wojciech Widłak Fot. Maciej Wróbel

fot. Maciej Wróbel

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Dyskusyjne Kluby Książki zapraszają na spotkania autorskie z Wojciechem Widłakiem 10 maja 2017 r. 11.45-13.15 w Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra, tel.68 45 32 610.

Wojciech Widłak (ur. 1957) – polski pisarz, tworzący książki dla dzieci, znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), publikowanej przez wydawnictwo Media Rodzina. Z wykształcenia specjalista ds. stosunków międzynarodowych, wieloletni redaktor miesięcznika „Dziecko", w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci w 1998 r.
Ma w dorobku około trzydziestu książek. Za swoją twórczość otrzymał m.in. wyróżnienie w Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych Książka Jesieni 2002, nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2004, nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2004, nominację do nagrody BESTSELLERek 2004, nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2005[, Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej 2008, nominację do nagrody BESTSELLERek 2008, nagrodę Best European Schoolbook Award 2009, nominację do nagrody literackiej Zielona Gąska 2009, nominację w plebiscycie TVP Kultura „Gwarancje Kultury" 2010, główne nagrody w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013, wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2014, nagrodę PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży".
Na podstawie jego opowiadań powstał m.in. spektakl "Pan Kuleczka" w eksperymentalnym teatrze dla dzieci "Szklana Kula, Zielone Słońce" (założonym przez Magdalenę Korczyńską), a także w Teatrze Animacji w Poznaniu.