spotkanie p. Bojarski-125.04.2017 r. w Bibliotece Publicznej we Wschowie odbyło się kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych. Tematem naszej dyskusji była twórczość dziennikarska i powieściowa Piotra Bojarskiego. Nie rozmawialiśmy o jednym wybranym utworze, ponieważ każdy czytał coś innego i mógł wypowiedzieć się na temat przeczytanego utworu.                                                   

Uczestnicy spotkania ocenili pozytywnie literacką działalność autora. Docenili rzetelną faktografię historyczną w powieściach, których tło stanowią różne wydarzenia historyczne np. w „Jani” Piotr Bojarski umieścił wydarzenia z czerwca 1956, które miały miejsce w Poznaniu. Wiele osób mówiło, że dobrze się czyta książki tego autora. Wartka akcja, ciekawa fabuła, zwłaszcza, że niektórzy pamiętali wydarzenia opisane na kartach powieści, znają poznańskie realia, miasto, miejsca, w których toczy się  akcja utworu, czy też zdarzenia opisane w reportażach.

Osobiście polecam cykl reportaży „Cztery twarze Prusaka”, warto je przeczytać przed lekturą „Jani”. Z dużym zainteresowaniem przeczytałam „1956. Przebudzeni”. Marian Turski – historyk, dziennikarz recenzując utwór napisał, że Piotr Bojarski 40 lat młodszy od niego: „na wybranych tematach testuje epokę i ludzi”. Rozmawiając z nimi korzysta z możliwości spojrzenia na historię oczami jej uczestników. Jest w tym utworze, między innymi, niezwykła rozmowa z Andrzejem Wajdą, który w 1956 roku realizował słynny film „Kanał” z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim legendarnym jazzmanem o jazzie, bikiniarzach, kolorowych skarpetkach i o atmosferze lat 50-60 tych. Rozmawia                   z Ryszardem Strzeleckim-Gomułką synem Władysława. „przebudzeni” to książka o ludziach, którzy przebudzili się ze stalinowskiej nocy. Rok 1956 był: „ smutny, jak los ofiar stalinizmu i kolorowy niczym jazz i skarpetki bikiniarzy”.

Warto poznać twórczość byłego wschowianina Piotra Bojarskiego.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.