kozłowskiW dniu 16.05.2017 r. w Sali Czytelni Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie członków DKK  przy MBP Żary, moderowane przez Agnieszkę Mikoś.
Omawialiśmy książki Zbigniewa Kozłowskiego „Legendy lubuskie” oraz „Legendy Lubuskie II”.

Rozpoczęliśmy nietypowy cykl  omawiania literatury. W porozumieniu ze szkołami zaproponowaliśmy w ramach lektur nadobowiązkowych przeczytanie przez uczniów, a później wspólne omówienie książek pisarzy zamieszkujących nasz region. Jako pierwsze z przeczytanych omówiliśmy książki Zbigniewa Kozłowskiego „Legendy lubuskie” oraz „Legendy lubuskie II”. Treść legend traktuje
o przeszłości Ziemi Lubuskiej, uwypuklając jej polskie akcenty. Pewnym zaskoczeniem dla czytelników był fakt, iż nasz region należał do Polski od V do XI wieku, później przez 500 lat do królestwa czeskiego, a dopiero ostatnie trzy wieki do Prus. W sumie zainteresowanie regionem wzmocniło przywiązanie do naszej „małej ojczyzny”, a osobną kwestią stała się w dyskusji aksjologia książek. Efekt sensacyjno-historyczny oraz namiętności  bohaterów legend, determinujące ich postępowanie, wywołały burzę przypuszczeń co do możliwości innego toku historii naszego regionu.

Opracował:  Zbigniew Kozłowski