Kowalczuk

Zygmunt Kowalczuk (1963-2017)

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 15 maja br. zmarł Zygmunt Kowalczuk, poeta, prozaik, eseista, historyk i znawca chrześcijaństwa. Urodził się 7 lutego 1963 r. w Lubsku. Ukończył studia w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu i na wydziale filozoficzno-teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktoryzował się w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, natomiast habilitację finalizował na Uniwersytecie Wrocławskim. Do 2004 r. był duchownym m.in. w parafiach w Gorzowie Wlkp., Żarach, Zielonej Górze, Bieczu i Sulęcinie, a potem pracownikiem naukowym Uniwersytetu Zielonogórskiego i Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach oraz krótko szkół wyższych w Koszalinie, Krakowie i Wrocławiu. Poetycko debiutował wierszem w „Echu Krakowa" w 1987 r. Był członkiem Związku Literatów Polskich od 2007 r., Honorowym Obywatelem i Działaczem Kultury Sulęcina. W 2000 r. otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki. Przez szereg lat współpracował z Biblioteką Norwida. Mieszkał w Bieczu koło Lubska.

Wydał zbiory wierszy: Niebo szyte ziemią (1997), Dwa nieba (1998), Po tamtej stronie księżyca (1999), Ponad skrzydłami aniołów (2000), Bliżej niż dalej (2002), Na klifie (2005), Tobie błogosławiony Janie Pawle II Ojcze Święty (2011, wspólnie z Marią Wypych), /Latarnia słowa /(2012) i Motyl na burcie (2014), szkice historyczne: Kardynał Mieczysław Halka Ledóchowski - prymas czasów niewoli (2003), Zarys historii Kościołów chrześcijańskich - nie tylko dla studentów (2004), Obrazy i symbole w historii chrześcijaństwa (2010), Nauka społeczna Jana Pawła II w publicystyce PRL (2012), opowieści religijne dla dzieci W poszukiwaniu szczęścia (1993). Opracował antologię poezji słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ŻDK Nasz dom poezji (2008). Jego wiersze w aranżacji muzycznej wykonywał zespół Wyspa z Żar, nagrywając płytę CD pt. Tak to tu.