Mała myszka o imieniu Tupcio Chrupcio bardzo kocha swojego najlepszego przyjaciela – misia Tediego i to właśnie jemu powierza swoje największe tajemnice. Jedną z nich jest ogromne marzenie o tym, aby mieć przepiękny rower, który stoi na wystawie w pobliskim sklepie. Jest to dla małej myszki tym ważniejsze marzenie, iż zbliżają się jego urodziny, a rower stanowiłby dla niego świetny prezent. Jednak pewnego dnia rower znika z wystawy, a Tupcio traci całe zainteresowanie swoimi urodzinami. Jest mu przykro, że rower ma ktoś inny. Jednak w dniu urodzin okazuje się, iż rower kupili jego rodzice, aby wręczyć mu go dokładnie w dniu urodzin.

Książeczka wydaje się stereotypowym opowiadaniem dla dzieci, jednak jej przekaz jest zdecydowanie bardziej złożony. Dziecko przede wszystkim uczy się, że należy być cierpliwym, gdyż jest to cecha, która pomaga w wielu sytuacjach. Warto być także grzecznym oraz słuchać rodziców, ponieważ to właśnie oni pomagają spełniać marzenia dzieci.

Kolejnym walorem książki jest fakt, że Tupcio przeżywa takie same doświadczenia, jak większość dorastających przedszkolaków. Jest to okres kiedy uczy się pomagać rodzicom, przeżywa pierwsze radości związane z nadchodzącymi urodzinami oraz smutki w związku z faktem, że nie dostanie prezentu jaki sobie wymarzył.

Książka poza walorami naukowymi jest także ciekawa dla dzieci ze względu na barwne oraz duże ilustracje, wykonane przez Marco Campanella. One również zachęcają dziecko do oddania się lekturze.

Opowiadania o Tupciu Chrupciu przeznaczone są dla dzieci w wieku od 0 do 6 lat, jednak ich charakter i uniwersalne przesłanie sprawia, że śmiało mogą czytać ją starsze dzieci, które same rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. A ponieważ książeczka należy do serii Wychowanie przez Czytanie warto czytać ją swojemu dziecku.