wisniewskiDawno już na spotkaniu DKK w Gubinie nie było tak emocjonującej i żarliwej dyskusji, jak przy omawianiu rozmowy Doroty Wellman z Januszem L. Wiśniewskim, wydanej przez krakowski Znak, pod mało zachęcającym tytułem „Siedem lat później".
Jest to zapis wymiany myśli dwojga mądrych, otwartych i tolerancyjnych ludzi o zbliżonych poglądach za to o rozbieżnych temperamentach. W momencie wchodzenia na minowe pole tematów drażliwych lub osobistych pisarz dystansuje się, robi dyplomatyczny unik lub odmawia odpowiedzi, za to znana z ostrego języka dziennikarka stawia kropki nad „i" nie szczędząc nawet dosadnych przekleństw. Taki styl rozmowy oraz poruszane tematy wchłaniają czytelnika, nie pozwalają oderwać się od książki.
A spektrum tematów „dotkniętych" w rozmowie imponuje rozległością i różnorodnością. Oto tylko niektóre z nich: intymne związki J.L. Wiśniewskiego, przyczyny nieobecności na niemieckim rynku czytelniczym, kulisy sławy pisarza w Rosji i krajach byłego ZSRR, kościół polski a niemiecki, relacje ojca z córkami, wizerunek kreowany w mediach a autoprezentacja, spotkania z czytelnikami owocujące wątkami wykorzystywanymi później w twórczości.
Niemal każdy z nich, a także te tutaj nie wyliczone, wywoływały w nas –czytelniczkach chęć „ zabrania głosu w sprawie". Nie dziwi więc, że dyskusja trwała dwakroć dłużej niż zwykle i nie wydaje się być wyczerpaną.
Zamknęło ją stwierdzenie, że Janusz L. Wiśniewski pozostaje naszym ulubionym pisarzem.

DKK - Bogumiła Wiśniewska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.