florkaWe wtorek, 25 kwietnia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w czasie którego rozmawialiśmy o książce Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel Florka. Z pamiętnika ryjówki.

Główna bohaterka opowieści to ryjówka o imieniu Florentyna. Od niedawna potrafi pisać i czytać, chociaż jeszcze nie chodzi do szkoły. Rodzice są bardzo dumni z córki, od taty otrzymała w prezencie duży zeszyt, który przeznaczyła na pamiętnik. Od 3 września zapisuje w nim ważne i mniej ważne zdarzenia i spostrzeżenia ze swojego życia. Zastanawia się gdzie jest czas, skoro rodzicom go wiecznie brakuje. Jak to jest być małym, a za jakiś czas już dużym. Co z tym kotem, jeżeli we śnie jest, a tak naprawdę go nie ma. Gdzie jesteśmy, gdy śpimy i dlaczego rodzice nie wierzą, że w domu zamieszkał potwór bałaganowy i to on jest odpowiedzialny za cały nieporządek w pokoju.

Kolejna książka w Klubie, którą czytaliśmy z zaparty tchem. Bawi, rozśmiesza, a przede wszystkim uczy. Napisana w formie pamiętnika, prostym, ładnym i dostępnym dla dziecka językiem. Estetycznie wydana, wzbogacona pięknymi ilustracjami Jony Jung. Oczywiście fabuła bardzo nam się podobała, książka ciekawa, zabawna i szybko się ją czyta i jak każda dobra opowieść dla dzieci nie tylko bawi, lecz także uczy odpowiedzialności, cierpliwości czy dbania o porządek. Słowa autorki, … ”że po najgorszej burzy zawsze pojawia się tęcza” i …”prawdziwe skarby są czasami bardzo blisko nas. I dlatego łatwo je przegapić …”, niech będą pięknym morałem tej książki.

Miłej lektury. Polecam!

Grażyna Lichwiarz