Książka Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel zatytułowana Florka. Z pamiętnika ryjówki, wydana przez Wydawnictwo Literatura w 2008 roku, skierowana jest do dzieci młodszych.

Główna bohaterka opowieści to ryjówka o imieniu Florentyna. Od niedawna potrafi pisać i czytać, chociaż jeszcze nie chodzi do szkoły. Rodzice są bardzo dumni z córki, od taty otrzymała w prezencie duży zeszyt, który przeznaczyła na pamiętnik. Od 3 września zapisuje w nim ważne i mniej ważne zdarzenia i spostrzeżenia ze swojego życia. Zastanawia się gdzie jest czas, skoro rodzicom go wiecznie brakuje. Jak to jest być małym, a za jakiś czas już dużym. Co z tym kotem, jeżeli we śnie jest, a tak naprawdę go nie ma. Gdzie jesteśmy, gdy śpimy i dlaczego rodzice nie wierzą, że w domu zamieszkał potwór bałaganowy i to on jest odpowiedzialny za cały nieporządek w pokoju.

Kolejna książka, którą czyta się z zaparty tchem. Bawi, rozśmiesza a przede wszystkim uczy. Napisana w formie pamiętnika, prostym, ładnym i dostępnym dla dziecka językiem. Estetycznie wydana, wzbogacona pięknymi ilustracjami Jony Jung. Oczywiście fabuła bardzo dobra, książka ciekawa, zabawna i szybko się ją czyta i jak każda dobra opowieść dla dzieci nie tylko bawi, lecz także uczy odpowiedzialności, cierpliwości czy dbania o porządek. Książka warta polecenia.

Grażyna Lichwiarz