wariatkaW maju 2017 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Marii Nurowskiej „Wariatka z Komańczy”. Majowe spotkanie odbyło się w pięknym ogrodzie Pani Grażynki, członkini Klubu, za co serdecznie dziękujemy.

Marta Kohn to zdolna artystka i niezwykle wrażliwa kobieta. Po ciężkim starcie w życie udaje jej się uzyskać niezależność i stabilizację zarówno na poziomie zawodowym, jak i w życiu prywatnym. Kiedy jednak domek z kart jaki zbudowała zupełnie się rozsypuje, Marta wyprowadza się z Warszawy, rezygnuje ze swojej galerii, oddaje mieszkanie, zrywa kontakt z siostrą bliźniaczką i decyduje się na zamieszkanie w Komańczy, w niewielkim domku na skraju wioski. Swoim indywidualizmem, hardym charakterem i zamiłowaniem do przygarniania psów szybko dostaje łatkę wariatki.
Nawiązuje znajomość z jednym z architektów pracujących nad remontem miejscowej cerkwi. Jean jest niezrażony jej specyficznym stylem bycia, nie nuży go wyraźną niechęcią z jaką Marta traktuje poważne związki i po długim czasie prób i odepchnięć zostają małżeństwem.
Wyjeżdżają razem do Lwowa, gdzie Jean ma się podjąć nadzoru remontu kolejnego zabytku. Życie płynie im spokojnie i sielsko, ale za granicami trwa straszna wojna. Empatia Marty nie pozostawia jej obojętnej na krzywdę najsłabszych i najniewinniejszych jej ofiar. Bez chwili namysłu angażuje się w coś, co z założenia nie mogło się udać. Wkrótce zostają jej postawione zarzuty przemytu i szpiegostwa, a ona sama zostaje na pół roku uwięziona w podziemiach w Doniecku. Pół roku, jakie spędzi w towarzystwie siebie samej, swojego śledczego i katolickiego księdza, odkryją wszystkie niewiadome jej życia i wszystkie tajemnice serca i duszy.

Książka jest napisana bardzo realistycznie. Nie zawiera kwiecistych opisów, nie ma w niej wyszukanych akcji ani zapierających dech w piersi wyznań, a bohaterka nie jest ani herosem ani męczennikiem. Wszystko zdaje się być na wskroś zwyczajne. Trafia jednak prosto w serce i w rozum, zmusza do analiz i wyciągania wniosków. Książka bardzo nam się podobała. Polecamy.

Moderator

Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.