czarodziejW maju 2017 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Anny Czerwińskiej-Rydel „Mój brat czarodziej”.

Autorka w  książce skupiła się przede wszystkim na dzieciństwie niepokornego Julka. Tego Julka, który co nieco w wierszach przemyca wspomnień i młodzieńczego światopoglądu. Anna Czerwińska-Rydel, przyjmując perspektywę Ireny Tuwim - siostry Juliana, dodaje nieco od siebie, fabularyzując i suche fakty ubierając w emocje i myśli.

Jaka szkoda, że w szkołach nikt w taki sposób nie przedstawia sylwetek postaci historycznych czy literackich. W szkole dowiemy się, że żył, umarł, do szkoły chodził, napisał... A nikt nie wspomni, że młody Julek miał wiele zainteresowań, że przeprowadzał eksperymenty chemiczne, że mieszał perfumy, że lubił konstruować. Był urwisem, wagarował, nie przykładał się do nauki (matematyki zwłaszcza!), hodował węże, nawet z domu raz uciekł i był nie lada zmartwieniem dla swojej matki. Bez reszty pochłonęła go nauka języka esperanto, a później... poezja Leopolda Staffa - w przyszłości nauczyciela i przyjaciela.

I kto by się spodziewał, że z takiego nicponia poeta wielki wyrośnie? Że niepokorna natura w wierszach znajdzie upust i schronienie? Że wreszcie, sam uciekając od szkoły, powróci do niej na kartach podręczników? Historia lubi płatać figle, a ocenić ją mogą tylko potomni. Z kart opowieści wyłania się Julek, z którym chciałoby się zaprzyjaźnić, w piłkę pograć i ubarwiać (nawet czarować!) szary łódzki krajobraz. Książkę czyta się świetnie, krótkie rozdziały przeplatane są wierszami dobranymi tematycznie do każdego z nich. Jest więc i okazja, by poznać mniej znane utwory.

Książka bardzo nam się podobała. Takiego Tuwima dzieci nie znały ale jego wiersze dalej są czytane i lubiane. Polecamy.

Czekamy na spotkanie (w czerwcu) z autorką książki o Tuwimie .

Moderator

Barbara Przeździęk