o przemocyW czerwcu rozmawialiśmy o szkolnych dręczycielach. Tematem naszych rozważań stała się książka Elżbiety Zubrzyckiej „Słup soli”, którą wspólnie przeczytaliśmy w trakcie spotkania. Autorka opowiedziała nam historię grupy chłopców zdominowanych przez silniejszego Guza. Dręczyciel działa tu w niemym przyzwoleniu, bo nikt nie protestuje, bojąc się, że może zostać  kolejną ofiarą. Większość chłopców w duszy buntuje się przeciw postępowaniu Guza, ale wszyscy bezsilnie przyglądają się jego poczynaniom, stojąc z boku,  jak tytułowy słup soli.  Elżbieta Zubrzycka podpowiada dzieciom, jak można przeciwstawić się dręczycielowi i rozwiązać problem bez użycia siły.

Uczestnicy spotkania z uwagą czytali książkę i chętnie brali udział w dyskusji. Okazuje się, że z problemem przemocy w szkole spotykają się każdego dnia, bo sami byli dręczeni, albo dotyka to ich kolegów. Sprawa dotyczy dzieci w różnym wieku, chłopców i dziewczynek, dobrze więc, że powstała publikacja, która porusza ten problem.  Jak powiedział jeden z klubowiczów: „Słup soli” to bardzo „życiowa” książka. Polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu