dobre dzieckoW dniu 7 lipca omawialiśmy pozycję Romy Ligockiej pt.: "Dobre dziecko”, która nas wszystkie zachwyciła prostotą - są przemyślenia małej dziewczynki, która już odróżnia dobro od zła. Ciekawe spostrzeżenia dotyczące mrocznego okresu powojennego, z jego wszelkimi paradoksami: brakiem produktów w sklepach, choć restauracje serwują dobre jedzenie (czyżby tylko dla bogatych?), władza mocno trzymająca wszyskich w szachu - można zrobić z czlowiekiem co się podoba! Roma często powraca do wspomnień z getta, do babci, której ciekawe pamiętniki odkrywa przed nami. Tosia- matka Romy- kobieta o słabym charakterze, nie potrafi czy nie chce dobrze opiekować się córką człowieka którego ponoć kochała, ale zawiódł, bo umarł po przeżyciach w więzieniu. Żydzi są źle traktowani, często pomawiani o szpiegostwo, muszą uciekać z kraju.

Z kart powieści przebija tęsknota małej Romy za miłością i bliskością, nie ma przyjaciółek, nie odnajduje się w szkole, nie jest szczera chyba nawet ze sobą. Ciągle kłamie w złej czy dobrej wierze. Te słowa matki: „nie jesteś dobrym dzieckiem” utkwiły na zawsze w jej świadomości. Jak matka nie ma łatwego życia, ciągle goni po świecie za szczęściem i miłością, ale chyba ich nigdy nie dogoni!? Mała Roma chwyciła nasze serca, gdy dzieje się jej krzywda, gdy zrozpaczona nie radzi sobie z problemami, musi szybko dorosnąć i dojrzeć.

Polecamy wszystkim lubiącym biografie i dobre książki!

Regina Wygiera

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.