dzieci gosiSierpniowe "ogródkowe"spotkanie klubu odbyło się u Bogusi, gdzie delektując się pysznościami przygotowanymi przez gospodynię, zwłaszcza "darami natury" - malinami i jeżynami dyskutowałyśmy o książce Iris May "Dzieci Gosi". Losy rodziny polsko-niemieckiej. Podtytuł Po której jesteś stronie?

Trudno się do tego odnieść. Bohaterka Grethe czyli Gosia, prosta dziewczyna z Berlina, zakochuje się w synu poznańskiego przemysłowca Romana Maya, Kasimirze. Niemiecka rodzina Mayów, osiadła na ziemiach polskich w okolicach Poznania w II połowie XVIII wieku, uległa spolszczeniu i w czasach kiedy Kasimir poznał Gosię należała do lojalnych polskich patriotów. Młodzi poznali się w Berlinie Grethe miała wówczas 18 lat. Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Kasimir był sporo starszy od Grety, stateczny, wykształcony z doktoratem szczerze nią zainteresowany . Jednak gdy doszło do spotkania z rodziną Kasimira Gosia nie przypadła do gustu przyszłej teściowej. Helena, matka Kasimira, nie mogła się pogodzić że jej jedyny syn poślubi prusaczkę - przedstawicielkę tak znienawidzonego przez nią narodu  Jednak syn postawił na swoim i ożenił się z Gosią. Wkrótce na świat przyszły dzieci Hela i Roman . Nadszedł 1914 rok rozpoczęła się pierwsza wojna, która całkowicie odmieniła życie bohaterki.

"Dzieci Gosi " to książka bardzo prawdziwa, gdyż opisuje dzieje typowej polskiej rodziny z początku XX wieku, gdy nasz kraj stracił tożsamość narodową, a mieszanie rodzin rdzennie polskich z przedstawicielami innych narodów, głównie ówczesnych zaborców było na porządku dziennym . W lekturze znajdziemy wielką miłość tęsknotę, stratę, ból, brak tolerancji i trudnych decyzjach i nie łatwych wyborach. Książka godna polecenia nasuwa wiele pytań i nie kiedy ciężko jest na nie odpowiedzieć . Warto przeczytać i się samemu przekonać.

DKK Ewa Gryzwald