Podczas marcowego spotkania DKK w Brzeźnicy omawiałysmy książkę Katarzyny Michalak „Leśna polana”.

„Leśna polana”  to pierwsza część trylogii koncentrująca się na losach Gabrieli i Wiktora. Wspomniani bohaterowie noszą w swoich sercach i pamięci wspomnienia o  trudnym dzieciństwie, mają za sobą nieudaną próbę bycia razem, a teraz starają się o ten sam dom i odkrywają, że nie wszystko co kiedyś ich łączyło jest już przeszłością i wygasło to, co między nimi było ważne. W tle ukazane są losy przyjaciółek Julii i Majki oraz braci Wiktora, czyli Marcina i Patryka. Postaciami pierwszego planu są trzy kobiety i trzej mężczyźni. Kobiety poznały się w ośrodku psychiatrycznym, gdzie odbywały leczenie i dochodziły do siebie po trudnych przejściach. Mężczyźni w dzieciństwie skazani byli na wspólne mieszkanie z ojczymem, którego nie można inaczej określić jak sadystę  i psychopatę.

Wiktor jako najstarszy, troskliwie zaopiekował się Marcinem i Patrykiem. Stał się ich obrońcą, wybawicielem, rodzicem i aniołem stróżem.

Gabrielę, Julię i Majkę połączyła przyjaźń przypominająca idealne siostrzane więzi.

Drogi Gabrieli i Wiktora spotkały się w przeszłości zarówno na gruncie zawodowym jak i prywatnym. Wybuchło nawet uczucie, pojawiły się wspólne plany na całe życie oraz myśli o zamieszkaniu w uroczym domku na Leśnej Polanie. Na drodze do realizacji tych marzeń i planów stanęło zło i mroczna przeszłość osoby, która w pełni zasłużyła na potępienie.

Pojawia się więc pytanie czy zło odniosło ostatecznie zwycięstwo, a dobro poniosło porażkę i nie ma już żadnych możliwości na hoppy end?

Czy ta miłość ma jeszcze szanse na reaktywację i zakończy się przed ołtarzem?

Autorka zamieściła w powieści wiele brutalnych scen, drastycznych wydarzeń, które w realnym świecie wydaje się mało prawdopodobne.  Zbudowała w ten sposób napięcie, strach i grozę. Pokazała dusze człowieka, którego opętało zło. Zwróciła  uwagę na strach dzieci, których dzieciństwo jest katorgą i drogą pełną ostrych cierni. Leśna polana choć opowiada o pewnej miłości, nie przypomina   typowego romansu, książka obyczajowa odbiega od typowych romansów.

Utwór nie ma zakończenia, zagadka pozostaje nierozwiązana , nie pozostaje  więc nic innego jak czekać na kolejny tom serii, by dowiedzieć się co dalej spotka poznane tu postacie.

„ Leśna polana” porusza serca i wzbudza emocje, mówi o wiernej i oddanej przyjaźni, wielkiej miłości, pokonywaniu problemów, zwraca uwagę na wątek historyczny o katowaniu więźniów przez U.B.

Bohaterowie są wyraziści , konkretni, nie przechodzą metamorfozy. Idealna lektura dla osób wrażliwych, skłonnych do wzruszeń.