Na majowym spotkaniu DKK w Brzeźnicy zagościła książka Rosalie  Ham „Projektantka”.

„Projektantka” to debiutancka powieść australijskiej pisarki Rosalie  Ham. Utwór ten niedawno został sfilmowany, a w tytułowej roli wystąpiła Kate Winslet.

Bohaterką jest Tilly – Myrtle Dunnange, która po 25 latach wraca do małego, australijskiego miasteczka Dungator, by zaopiekować się schorowaną, niedołężną matką, zwaną środowisku Szaloną Molly. Powrót Tilly na szczyt wzgórza na Obrzeżach miasteczka przywołuje wspomnienia nieszczęśliwego dzieciństwa i tragicznego wypadku, za który odpowiedzialnością, niesłusznie,  jest obarczona. Mieszkańcy miasteczka są oburzeni jej powrotem i są gotowi zrobić wszystko, by uprzykrzyć jej życie. Autorka ukazuje miejscową społeczność z jej wszystkimi wadami i ułomnościami. Tę społeczność tworzą ludzie o rozlicznych słabościach. Jest tu znerwicowana żona, apodyktyczna matka, wścibska podglądaczka Beula, sierżant Farrat noszący w zaciszu domowym damskie stroje.  Zupełnym  przeciwieństwem mieszkańców  Dungator jest Tilly.

Zdobyła wykształcenie i wiele doskonałych umiejętności krawieckich w europejskich stolicach. Powoli zyskuje akceptację nielicznych sąsiadów. Wydaje się, że wszystko idzie we właściwym kierunku. Niestety, tak się nie dzieje. Bohaterkę, dopasa przeznaczenie. Śmierć, która podąża za nią krok w krok ( śmierć Stewarda, śmierć synka Pablo i przyjaciela Teddyego) dociera również do Dungatar. Umiera matka Tilly- Molly. W tych trudnych chwilach towarzyszy jej tylko sierżant Farrat. Prześladowca i ojciec Tilly oraz Stewarda przesyła wieniec…

Tilly patrząc na trumnę matki mówi: ”Ból nie będzie naszą klątwą” Molly(..) Będzie  przyczynkiem do zemsty. I ta zemsta, nastąpi. Zemści się kobieta przeświadczona o tym, że przynosi pecha, pociąga za sobą śmierć, a wszyscy mieszkańcy  Dungatar wyjeżdżają na prezentacje „Makbeta” do sąsiedniego Winyerp. Tilly podpala swój dom i północną stronę miasta, sama wsiada do pociągu i wyjeżdża. Mieszkańcy wrócili z pucharem za najlepsze kostiumy, przygotowane oczywiście przez Tilly.

Zastali płonące domy i zgliszcz. Powoli uspokajali się licząc na pieniądze z ubezpieczenia. Niestety okazało się, że nie otrzymają odszkodowania, ponieważ Rufh przeznaczone na ubezpieczenia pieniądze dala Tilly za kostiumy do spektaklu „Makbet”.

„Projektantka” to powieść wielowymiarowa, jest tu wiele problemów i zagadnień. Utwór łączy kilka gatunków. Są tu elementy powieści obyczajowej, społecznej, Kryminału i romansu. Akcja rozgrywa się w latach 50 XX wieku. Ukazany jest ogromny dramat kobiety, sławnej, zamożnej, która zrobiła światową karierę na paryskich wybiegach, ale nie znalazła zrozumienia wśród swej społeczności.