widmark2We wrześniu spotkaliśmy się po wakacyjnej przerwie i wspólnie przeczytaliśmy książkę Martina Widmarka „Tajemnica szkoły”. Jej bohaterowie są już znani uczestnikom spotkania z innych książek serii tego autora. Tym razem Lasse i Maja muszą rozwikłać zagadkę fałszywych banknotów, które w dużych ilościach pojawiły się w ich miasteczku. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze zostały podrobione w szkole, do której chodzą. Młodzi detektywi doskonale znają więc zarówno teren , jak i pracowników szkoły.  Dzieci rozpoczynają śledztwo od zebrania odcisków palców wszystkich podejrzanych. Jak zwykle współpracują z komisarzem policji. W trakcie dochodzenia Lasse i Maja odkrywają wiele sekretów dotyczących znanych im osób a na koniec muszą uciec się do podstępu, żeby wykryć sprawcę przestępstwa.

Ciekawe zagadki, wartka akcja i duża dawka humoru (również za sprawą ilustracji autorstwa Heleny Willis) sprawiają, że młodzi czytelnicy zawsze chętnie zapoznają się z przygodami pary sympatycznych detektywów. Tym razem uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak zabezpieczane są  banknoty i poznali termin „daktyloskopia”. „Tajemnica szkoły” to książka, która wciąga, bawi i uczy. Polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu