powiedz27.09.2017 r. odbyło się we wschowskiej bibliotece pierwsze, po wakacyjnej przerwie, spotkanie dzieci w ramach DKK. Dyskusja dotyczyła książki Barbary Ciwoniuk „Musisz to komuś powiedzieć”. Pisarka pokazuje, że życie nastolatka nie jest łatwe. Autorka porusza problemy typowe dla współczesnej młodzieży. Mamy tu pierwsze zauroczenia, przyjaźń wystawioną na wielką próbę, alkohol, narkotyki, odwieczne problemy na linii rodzic – dorastające dziecko, kłamstwa i niedomówienia. Kończy się rok szkolny i Milena, główna bohaterka książki, wraz z przyjaciółką Kamą zastanawiają się, jak spędzić dwa miesiące wakacji. Możliwości finansowe są jednak ograniczone, bo rodzice Mileny wszystkie oszczędności przeznaczyli na otwarcie nowej knajpy w centrum Suwałk. Dziewczynie pozostaje zatem wyjazd z przyjaciółmi na wieś do dziadków Kamy (gdzie potrafi stawić czoła problemom, odrzucić alkohol i narkotyki) oraz warsztaty literackie poświęcone życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Analizowanie życiorysu wielkiej poetki otwiera dyskusję o homofobii oraz tolerancji dla wszelkiej inności. Podczas warsztatów, na których podjęto się poznania życia i twórczości pisarki, bohaterowie udowadniają, że czasem warto brać pod uwagę różne argumenty, skrupulatnie przyjrzeć się wszelkim motywom działania człowieka, nim się go oceni. Nikt z nas nie wie przecież o innych wszystkiego, czasem okazuje się, że w ogóle nie znamy nawet swoich przyjaciół. Książka pozwala na chwilę refleksji nad naszym stosunkiem do homoseksualizmu, choroby psychicznej i problemów wychowawczych.

Irena Cyrulewska