stan zdumieniaJak zawsze, w ostatni czwartek miesiąca, spotkałyśmy się kontynuując działalność Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Omawiałyśmy książkę Ann Patchett Stan zdumienia. Ann Patchett jest laureatką angielskiej nagrody literackiej Orange Prize i PEN. U nas pisarka jest mniej znana. Jednak Stan zdumienia jest książką intrygującą, bardzo ciekawą i pełną tajemnic. Jest to też książka przygodowa, wielowątkowa, nasycona emocjami i wciągająca czytelnika tak bardzo, że musi przeczytać ją do końca, choć zakończenie pozostawia pewien niedosyt.

Tematów poruszanych w książce jest naprawdę wiele, jak choćby zagadnienie tego jak daleko możemy posunąć się w badaniach naukowych ingerujących w życie ludzi na tej planecie.

Doktor Maria Singh na zlecenie dyrektora firmy farmakologicznej Vogl udaje się do dzikiej puszczy amazońskiej aby odszukać dr Annich Swenson,  która w plemieniu Lakaszi pracuje nad tajemniczym lekiem na płodność. Musi sprawdzić stan jej badań bowiem firma nie ma z nią kontaktu od dwóch lat. Drugim powodem wyprawy do tajemniczej i niebezpiecznej Amazonii jest ustalenie, co stało się z jej przyjacielem z pracy Andersem Eckmanem, gdyż dr Swenson podała tylko lakoniczną informację o tym, że nie żyje i został pochowany w dżungli.

Podczas wyprawy przeżywa różne stany ciągłego zdumienia, a wraz z nią czytelnicy. Dr Swenson jest osobą silną, despotyczną i budzi respekt. Opiekuje się głuchoniemym chłopcem, który także budzi podziw. Marinie udaje się też dotrzeć do plemienia, w którym żyje uznany za martwego Anders Eckman.

W trakcie omawiania lektury przypomniałyśmy sobie, że z Amazonią i jej tajemnicami spotkałyśmy się już wcześniej, w książkach: Zaginione miasto Z Davida Grana i Pantaleon i wizytantki -  Mario Vargas Llossa.

Przy omawianiu książki Stan zdumienia poruszyłyśmy wiele tematów m. in. zagadnienie podjęcia przez bohaterkę badań niezleconych przez firmę, czyli prowadzonych na własną rękę i bez upoważnienia na ludziach z plemienia żyjącego z dala od cywilizacji. Ich aspekt humanitarny wzbudził w nas wiele emocji.

Książka jest lekturą naprawdę ciekawą, wciągającą od początku i godną polecenia.

           Janina Marszewska – DKK dla dorosłych

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.