pokoj17 października 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tematem naszej rozmowy była książka Grzegorza Kasdepke Pokój NIEgościnny. Jest to jedna z wielu opowieści z serii Czytam sobie stworzona przez wybitnych, polskich autorów piszących dla dzieci.

Chłopiec, na którego rodzice wołają Bunio opowiada wakacyjną historię swojej rodziny. Latem we troje wybrali się nad morze, nie zarezerwowali jednak wcześniej pokoju. Po wielu godzinach daremnych poszukiwań, zmęczeni i zrezygnowani zatrzymują się na zupełnym pustkowiu przed starym drewnianym domem. Na płocie wisi tabliczka z napisem „ Pokój NIEgościnny”. Wygląd domu nie zachęca, żeby go odwiedzić. Jest jakiś taki straszny i wywołuje u chłopca przerażenie oraz niepokój.  Mimo obaw Bunia i jego mamy, tato otwiera zniszczoną bramkę, przechodzi przez zarośnięty ogród, a następnie puka do krzywych drzwi. Chłopiec jest chory ze strachu a to dopiero początek.

Książka ładna, ciekawa i dobrze napisana. Opowiadanie z dreszczykiem dla dzieci. Autor potrafi bardzo dobrze stopniować napięcie tak, żeby fabuła książki była ciekawa aż do samego końca. Odpowiednia dawka dreszczyku i grozy budzi zainteresowanie dziecka a nie jego strach.  Czarno-białe ilustracje i duża czcionka dodatkowo zachęcają do czytania. Książkę czyta się z dużym zainteresowaniem, szybko i przyjemnie. Polecamy! Miłej lektury!

Grażyna Lichwiarz