We wrześniu 2017 r .spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Gai Grzegorzewskiej „Kamienna noc”.

„Kamienna noc" to kolejny tom z cyklu opowieści o losach Julii Dobrowolskiej, detektyw z Krakowa.
Kobieta została zmuszona do zamknięcia swego biura i zniknięcia z Krakowa, kiedy jeden z tabloidów ujawnił kulisy jej kazirodczego związku z przyrodnim bratem. Negatywnie wpłynęło to na relację Julii z jej mężem, który z racji wykonywanego zawodu depcze jej po piętach...

Julia i Profesor uciekają przez Europę, udając litewskie małżeństwo archeologów. Ich kazirodczy związek również przechodzi kryzys. Mężczyzna nie ufa swej partnerce, a i ona daleka jest od miłości. Nadal łączy ich gorący seks, ale..... Na wykopaliskach tajemnic nie brakuje, pojawiają się trupy, zaczyna się obwinianie... Związek rodzeństwa stoi na krawędzi. Julia wraca do Krakowa sama..... i zaczyna odgrzebywać starą sprawę zabójstwa małej Helenki i zaginięcia jej matki, Marii Karo. Pomaga jej w tym Eliza Florek, dziennikarka, która wcześniej napisała o niej druzgocący artykuł. Co z tego wyniknie? Przeczytajcie!

Powieść Grzegorzewskiej stanowiłaby doskonały scenariusz na film, którego nie powstydziłby się żaden ze światowych reżyserów. Jej powieść jest przewrotna, niejednoznaczna i bardzo intrygująca.
W książce "Kamienna noc" znajdziecie skomplikowane ludzie losy i pokręcone umysły, śmierć, zdradę, zakazaną miłość i wątek kryminalny.
Fabułę poznajemy poprzez rozdziały bieżące, rozdziały minus ukazujące retrospekcję, protokóły z przesłuchania Elizy Florek i fragmenty jej książki. Całość, pozornie skomplikowana, splata się w logiczną całość.
Autorka pisząc, używa lekkiego i przyjemnego w odbiorze języka, jednak przy powieści "Kamienna noc" potrzeba skupienia, aby wgryźć się w wątki, które przeplatają się między sobą. Wyrafinowana konstrukcja opowieści trochę męczyła bo trzeba było co jakiś czas wracać  do poprzednich fragmentów i sprawdzać daty, żeby sobie chronologicznie poustawiać fakty. W kryminale to mocno utrudnia lekturę. Momentami gubiliśmy się co jest snem, narkotyczną wizją, a co postać opowiadająca widziała naprawdę.
Powieść jest bardzo oryginalna i na pewno na długo pozostawi swój ślad w umysłach czytelników.

Moderator

Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.