grzegorzewskaW październiku 2017 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Marie Benedict „Pani Einstein”.

Powieść Marie Benedict "Pani Einstein" to wzruszający portret pierwszej żony Alberta Einsteina. To również ponadczasowa historia walki o równouprawnienie kobiet w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Tytułową bohaterkę poznajemy jako żądną wiedzy młodą kobietę. Na razie nazywa się ona jeszcze Mileva Marić i zaczyna studia na politechnice w Zurychu. Ma świadomość, że wkracza w świat, w którym kobiety traktuje się z lekceważeniem, bo w powszechnym rozumieniu matematyka i fizyka to dziedziny nauki zarezerwowane dla mężczyzn.

Pierwsze spotkanie z Albertem, zdolnym, ale niesfornym studentem, na zawsze zmienia jej życie.

Pod wpływem Einsteina Mileva zaczyna wierzyć w siebie i pozbywa się kompleksów związanych z kalectwem oraz serbskim pochodzeniem. Wkracza w świat młodych entuzjastów i pasjonatów, którzy dzięki nauce chcą zmieniać świat.

Miłość do Alberta uskrzydla Milevę i pozwala wierzyć, że uczucia można pogodzić z karierą naukową. Kochać się, razem pracować i odnosić sukcesy, być dla siebie partnerami – to jej największe pragnienie. Droga do niego nie jest jednak usłana różami, a rzeczywistość po latach okazuje się zupełnie inna niż marzenia.

Marie Benedict szczegółowo opisuje relacje między Einsteinami, trudny charakter Alberta i niezwykłe oddanie Milevy, która stara się pogodzić życie rodzinne z zawodową pasją. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że sytuacja materialna małżonków pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze trudniej jest znieść życie w cieniu genialnego naukowca, który podbija świat swoimi teoriami. Czy jednak rzeczywiście tylko on jest ich autorem?

Z powieści wynika, że pani Einstein miała spory wkład w dokonania męża, zwłaszcza w powstanie słynnej teorii względności. To temat do dziś wywołujący wiele kontrowersji, a książka Marie Benedict jest ważnym głosem w tej sprawie.

”Pani Einstein” to powieść będąca nie tylko zbeletryzowaną biografią. To również zbiorowy portret europejskiego świata inteligencji, wybitnych naukowców i odkrywców pierwszej połowy dwudziestego wieku. Króluje wśród Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, która i dla Alberta, i dla jego żony jest wielkim autorytetem. Spotkanie z nią wiele zmienia w życiu Milevy, która uświadamia sobie nagle, jak bardzo spotulniała pod wpływem męża i jak daleko jej do wyzwolonej kobiety, jaką kiedyś pragnęła być. To właśnie polska chemiczka i fizyczka przypomina jej o konieczności realizowania się i bycia niezależną pod każdym względem.

Powieść Marie Benedict to także ponadczasowa historia walki kobiet o miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn. To opis bolesnej drogi do społecznego i wewnętrznego wyzwolenia, prawa do równouprawnienia, ambicji, marzeń i szeroko rozumianej wolności.

Autorka dobitnie pokazuje, jak trudno być jednocześnie matką, żoną, partnerką i kobietą szczęśliwą, spełnioną, odnoszącą sukcesy zawodowe. Brzmi znajomo? Owszem, bo i we współczesnym świecie kobiety wciąż muszą walczyć z seksistowskimi uprzedzeniami i stereotypami. A powieść ”Pani Einstein” udowadnia, że warto i trzeba to robić.

Moderator

Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.