We wrześniu 2017 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Katarzyny Zychla „Wyspa Zapomnianych Bajek”.

Bohaterką jest 9-letnia Tosia, która – jak większość dzieci rodem z współczesnego świata – nie przepada za mało interesującą, staroświecką literaturą (tak ją postrzega). Pomimo energicznego wsparcia ze strony Taty (na 8 urodziny podarował jej „Przypadki Robinsona Crusoe”) i cioci Hortensji, która będąc wielką miłośniczką literatury obdarowywała siostrzenicę olbrzymią jej dawką – ona sama lubiła, przede wszystkim, grać w gry komputerowe.

Wszystko zmienia pojawienie się w życiu Tosi Jonasza pochodzącego z Wyspy Zapomnianych Bajek. Chłopiec w magiczny sposób poprzez motyle nawiązuje z nią nić porozumienia, by rozbudzić w niej chęć do czytania.

Odkrywa przed nią magiczny świat, którego istnienia nie była do końca świadoma. W tym świecie sąsiadka Sonia była Królową Wyspy Zapomnianych Bajek, Jonasz jej mieszkańcem, a znienawidzone przez dziewczynkę brokuły zyskały żywą formę zieleniaczków… (nie trzeba było ich jeść).

Spodobał nam się wątek rywalizacji między Królestwem Komputronika, który nie pojmował idei czytania i hołdował wszelkim atrakcjom multimedialnym a Wyspą Zapomnianych Bajek, której reprezentant Jonasz był równie przeciwny wirtualnemu światu. Tosia jako świadome dziecko otaczającej nas rzeczywistości spróbowała pogodzić zwaśnione strony przekonując je do siebie nawzajem.

Mimo to autorka stara się wzbudzić w młodych czytelnikach przede wszystkim iskierkę ciekawości wobec magicznego świata literatury.

“Nie sądź książki po okładce” odpowiada Tata na zarzut Tosi, iż w podarowanym jej egzemplarzu “Przypadków Robinson a Crusoe” jest niewiele obrazków…

A puentę stanowią słowa Pani Sonii, iż: ” (…) słowa są w stanie tworzyć w naszej wyobraźni kolorowe wyspy, cudowne miejsca, tajemnicze planety, na które możemy przenosić się w dowolnym czasie.” Ta magia świata pisanego jest dostępna dla każdego z nas, bez względu na fakt czy masz 4 lata, czy jak Pani Sonia 80… Kluczem jest tylko nasza wyobraźnia, a jej granice określamy my sami.

Moderator

Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.