niesmialekW trakcie listopadowego spotkania DKK wspólnie przeczytaliśmy książkę Sylwii Chutnik pod tytułem „Nieśmiałek”. Jest to opowieść o bardzo małomównym i skrytym chłopcu, który rozpoczyna właśnie naukę w szkole. Tytułowy Nieśmiałek jest bardzo zdolny, ale boi się odzywać w towarzystwie nieznanych osób. Chłopiec dobrze czuje się tylko w obecności rodziny i koleżanki Zosi, wtedy staje się prawdziwym gadułą. Najgorszym przeżyciem dla Nieśmiałka jest odpowiadanie przy tablicy. W takiej sytuacji całkowicie paraliżuje go trema- zapomina wszystko co umie, trzęsą mu się ręce i nie może wydobyć głosu z gardła. Przez swoją nieśmiałość chłopiec nie ma łatwego życia w szkole. Koledzy śmieją się z niego i dokuczają przy każdej okazji. Na szczęście na swojej drodze spotyka życzliwą i wyrozumiałą nauczycielkę matematyki, która proponuje mu proste rozwiązanie problemu i sprawia, że Nieśmiałek nabiera większej pewności siebie.

Książka S. Chutnik przeznaczona jest dla młodszych czytelników, jednak w trakcie naszej dyskusji okazało się, że problem nieśmiałości dotyczy dzieci w różnym wieku, bo również starsi uczestnicy spotkania opowiadali o swoich kolegach, którzy (jak Nieśmiałek) są małomówni, zamykają się w sobie i paraliżuje ich strach przed publicznymi wystąpieniami.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu