kochanka12.09.2017 odbyło się w bibliotece  kolejne spotkanie DKK, na którym  omawialiśmy książkę Hanny Cygler pt. „ Tylko Kochanka”

Rozpoczynając  czytanie „Tylko kochanki” można spodziewać się niezłej obyczajówki. Zaczyna się ciekawie. Widzimy prawie 50-letnią kobietę w trudnym momencie  życia. Zakończyła kilkuletni związek  w charakterze kochanki bogatego biznesmena.  Ma  poważne  problemy finansowe i osobiste. Jest samotna i odtrącona przez  społeczność  swojego rodzinnego  miasta. Bardzo liczyła  na spokojne i ciekawe życie, ale jej interes padł, jest za stara na dzieci, mężczyźni z najbliższego otoczenia nie wydają się zbyt interesujący, szczególnie w konfrontacji z byłym kochankiem., zadbanym bogatym i hojnym. Rodzinne miasteczko i własny hotelik miały być przystanią po światowych wojażach i zabezpieczeniem na starość, a stały się  jedynie źródłem problemów i tzw. kulą u nogi. Ta trudna, wydawałoby się prawie beznadziejna sytuacja, rozbudza ciekawość czytelnika w jakim kierunku potoczą się dalsze losy kobiety. Czy bohaterka zapłaci za lata beztroski, podczas których nie nauczyła się tzw. Życia a małomiasteczkowa społeczność wybaczy odstępstwo od  zaściankowej moralności i odwagę bycia wyzwoloną, czy raczej, mimo wszystko, poradzi sobie, wykorzystując ciężką pracę, własne umiejętności , spryt i światowe obycie. Niestety, autorka poszła w trzecim, rodem z kolorowych pism, kierunku. Na drodze kobiety staje interesujący pan, nie dość, że młodszy, to do tego przystojny, samotny , światowy, z pieniędzmi i na okrasę ze słodziutką córeczką.  Eks kochanek rzuca gotówką na ratowanie biznesu a na odzyskane salony wkracza nieznany dotąd zagraniczny wujek z kupą pieniędzy w testamencie. Mimo, ż autorka zarzeka się, że fabuła ociera się o rzeczywistość, to ilość cudów przekracza tę rzeczywistość kilkunastokrotnie. Przesłanie tej powieści jest jedne. Dziewczyny, szkoda życia na mężów i dzieci. Szkoda waszej urody zmarnowanej przy garach  i  oglądaniu seriali o pięknych i bogatych. Życie kochanki to jest to. A bilans po zakończeniu kariery?  Oprócz, w pełni satysfakcjonującym odwecie na wrogach i przeciwnikach pozostają wspaniałe wspomnienia z całego świata, pieniądze na  otarcie łez, ciało po setkach wizyt w SPA, płaski brzuch bez rozstępów po ciążach i  nowy facet, który nie oprze  się samotnej, pięknej, zadbanej i zamożnej kobiecie. No cóż, statystycznie rzecz biorąc czytelniczki wolą taką cukierkową fabułę i tego rodzaju książka  zdecydowanie ma więcej szans  na rynku, jeśli do tego jest nieźle napisana to zapraszamy.

DKK Łagów