Niezwykły reportaż Wojciecha Tochmana, oraz Katarzyny Boni, jego  uczennicy z Polskiej Szkoły Reportażu. We dwójkę wyruszyli do Jordanii, by stworzyć przenikliwy, bezkompromisowy obraz największej operacji humanitarnej współczesnego świata oraz intymne portrety ofiar wojny domowej w Syrii.

Zaatari – kiedyś nazwa najbliższej wsi. Teraz pustynne miasto, długie i szerokie na  kilka kilometrów. Miejsce w pustce. Bez pamięci, bez tożsamości. Tysiące namiotów w kolorze piachu – postawiono je kilka lub kilkanaście miesięcy temu. I tysiące białych, na dalekich obozowych obrzeżach – te rozłożono niedawno. Białe są również kontenery. Blaszane pudełka, jak piece, gdy pali skwar. I jak lodówki, gdy   zimny grudzień.

Drugi pod względem populacji, po kenijskim Dadaab, tułaczy obóz na świecie. Czwarte miasto Jordanii. Dwieście dwadzieścia siedem ulic. Trzynaście i pół tysiąca domostw.

Reportaż powstał w 2013 roku. Syryjczycy, aby ratować swoje życie i życie najbliższych uciekają z ogarniętego szałem wojny domowej rodzinnego kraju. Zostawiają wszystko czego się dorobili w swoim życiu. Uciekają aby zachować najważniejsze – ŻYCIE.                        Skazuję siebie i swoje rodziny na życie w obozie dla uchodźców w sąsiadującej z ich krajem Jordanii. Jordania nie należy do krajów bogatych, ale nie ma wyjścia i przyjmuje uchodźców, którzy w liczbie kilkuset przybywali dzień w dzień.

Życie w obozie, jest życiem bez jutra, życiem poniżej godności zwierzęcia. Każdy chciałby opuścić to miejsce, ale nie ma możliwości na inne życie. Potrzebne są ogromne pieniądze, których nie są w stanie zarobić. Dla nich nie ma pracy. Ich ojczyzna pochłonięta jest wojną domową i już niemal nikt nie wie, kto z kim i o co walczy.

Książka objętościowo jest niewielką pozycją. Jednak wystarczy by zorientować się o  okropieństwach, które spotykają uchodźców i mieć pewność, że pokój w ojczystym kraju jest największym dobrem jego obywateli.

Wanda Wilanowska.

II grupa DKK dla dorosłych MBP Szprotawa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.