ziólko28 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w czasie którego rozmawialiśmy o książce Barbary Kosmowskiej Niezłe ziółko.

Bohaterem opowieści jest 8-letni Eryk, chłopiec pełen kompleksów. Nie ma przyjaciół i jak sam mówi, jego życie jest nudne jak owsianka. Marzy o grze w kosza, ale ze względu na swój niski wzrost boi się porażki. Pewnego dnia dowiaduje się od mamy o tym, że zamieszka z nimi jego ukochana babcia, podróżniczka i zielarka. Eryk jest szczęśliwy, przecież nikt inny nie potrafi tak cudownie opowiadać o przeżytych przygodach. Tylko babcia pyta o rzeczy zwyczajne i z pozoru błahe. A nade wszystko, tylko ona potrafi słuchać go i zrozumieć. Chłopiec ma mnóstwo planów i pomysłów na przyszłość. Niestety, babcia wcale nie przyjeżdża na pstrokatym motocyklu tylko na inwalidzkim wózku, a więc z planów nici.

Książka jest piękna i wzruszająca, opowiada o relacjach bardzo chorej babci z ukochanym  wnukiem. Starsza pani jest osobą mądrą i inteligentną, potrafi w sposób umiejętny i subtelny zaszczepić Erykowi odwagę i wytrwałość, dzięki której chłopiec uwierzy w siebie, pozbędzie się lęków i obaw. To książka o chorobie, stracie bliskiej osoby i tęsknocie przekazanej przez autorkę w sposób taktowny i spokojny. Dodatkowe atuty lektury to: śliczne ilustracje Emilii Dziubak, estetyczna i ładna oprawa oraz duża czcionka, która ułatwia dzieciom czytanie.

Gorąco polecamy. Miłej lektury.

Grażyna Lichwiarz