faustaZ  twórczością Krystyny Kofty spotkałyśmy się już wcześniej czytając autobio -grafię pisarki.  Tym razem również odnajdujemy  treści, w których widzimy autorkę w osobie Bogny opisującej historię głównej bohaterki.

                   „Fausta” to tytuł książki, która naszym zdaniem jest dość trudna w odbiorze, dość ponura i nie nastraja pozytywnie. Jednak dzięki dobremu językowi i kobiecemu stylowi czytało się dość szybko. Nie wszyscy doczytali jednak do końca, a kto doczytał, był bardzo rozczarowany niejednoznacznym, bardzo tajemniczym zakończeniem.

                    Jest to opowieść o dwóch kobietach, które poznają się w szpitalu na oddziale onkologicznym. Ich znajomość przeradza się w przyjaźń. Ale czy do końca są dla siebie szczere i prawdomówne? Dzieje życia Fausty były niewątpliwie dla nas  interesujące, bo dotyczyły różnorodnych problemów – trudne dzieciństwo, pobyt w szkole klasztornej, małżeństwo z  mężczyzną starszym  o czterdzieści lat. Opis powolnego umierania Filipa, męża Fausty, chorego na nowotwór i w efekcie śmierci, zszokował czytelniczki. Wzbudził w nas ogromne wzruszenie i spowodował, że zaczęłyśmy przytaczać przykłady o podobnej treści z naszego życia, filmów i książek.    

                    Dojrzałość i przemijanie. Jak zatrzymać czas? Czy zabiegi kosmetyczne mogą zmienić  wygląd i myślenie głównej bohaterki Fausty lub kogokolwiek?  Czy zmiana twarzy i skóry spowoduje wymazanie całego okrucieństwa, które spotkało ją w życiu?

                    Na te i inne pytania próbowałyśmy sobie odpowiedzieć na spotkaniu 27 grudnia 2017 roku w Bibliotece w Starym Strączu.

„Faustę” warto przeczytać. Polecamy!

                                                                                               DKK  Stare  Strącze

                                                                                                Krystyna Kalisz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.