tenisówki12 stycznia spotkaliśmy się po raz pierwszy w 2018 r. i wspólnie przeczytaliśmy obszerne fragmenty książki Ulfa Starka pt. „Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego”.  Tytułowe buty wyglądają jak „para podtopionych, zatęchłych szczurów”, ale podobno posiadają magiczne właściwości. Ulf bardzo chce je mieć,  dlatego oddaje Percy’emu w zamian wszystko, o co ten go poprosi. W butach kolegi Ulf może zrobić wszystko, zaczyna wierzyć w siebie, czuje się silny. Chłopiec  chodzi  teraz bez problemu po barierce mostu, chociaż wcześniej panicznie bał się zwykłej równoważni, wysadza skrzynki na listy, przeciwstawia się starszemu bratu a nawet wznieca pożar. Ludzie zaczynają traktować go jak zwykłego łobuza. Ulf jednak w porę zdaje sobie sprawę, że magiczne tenisówki przyjaciela mogą przysporzyć mu kłopotów i wrzuca je do ognia.

Książka Ulfa Starka opowiada o chłopięcych zabawach (nie zawsze godnych naśladowania), przyjaźni i akceptacji samego siebie. Jej atutami są z pewnością humor i otwartość, co dzieci zawsze doceniają. Tak się złożyło, że tym razem w naszym spotkaniu wzięli udział głównie chłopcy, wybór książki okazał się więc bardzo trafny.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu