góraW listopadzie 2017 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Anny Dziewit-Meller „Góra Tajget".

"Człowiekowi trzeba po śmierci nadać godność, którą mu przed śmiercią odebrano "

Książka jest fikcją literacką, opartą na bazie wydarzeń i postaci, które faktycznie miały miejsce oraz na materiałach dokumentalnych. Każdy rozdział poświęcony jest innej postaci, które jednakże są ze sobą powiązane. W pierwszym poznajemy śląskiego aptekarza z obsesją na punkcie bezpieczeństwa rodziny i strachu przed śmiercią. Człowiek, który nie wychylał się poza przyjęte normy społeczne. Uczestniczący w działaniach mających przypomnienie społeczeństwu o dokonanych zbrodniach hitlerowskich, których ofiarą padły dzieci. Rozdział drugi opowiada o niemieckiej dziewczynie wychowanej w domu, gdzie posłuszeństwo i dyscyplina była priorytetem, uzyskiwane często za pomocą bicia. Zasady pedagogiki opierały się na jasno sprecyzowanych regułach postępowania, których pod żadnym pozorem nie wolno było łamać. Bezwzględne posłuszeństwo w stosunku do ludzi starszych, pomoc im i bezwolne wykonywanie ich poleceń.


"Być posłusznym lub umrzeć"


Nie poczuwająca się do winy, nie przyjmująca do siebie zbiorowej odpowiedzialności za popełnione czyny, mimo odpowiedzialności za śmierć wielu niewinnych istot zostaje uniewinniona i wiedzie spokojne życie poważanego naukowca. Kolejna część poświęcona ofiarom bestialskich gwałtów, przemocy i mordów dokonywanych przez wyzwoleńczą armię sowiecką. Najbardziej bolesny rozdział o eksperymentach medycznych przeprowadzanych na dzieciach w Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo chorych, oddział B, dziecięca umieralnia. Dzieci dobrowolnie oddawane przez rodziców, lub zmuszane do oddania decyzją Wydziału Zdrowia. "Sumienni" lekarze wprowadzający w życie nakazy Hitlera o eliminacji słabych gatunków, bez wyrzutów sumienia, a wręcz z przeświadczeniem, że czynią wszystko dla dobra przyszłych pokoleń i niosącym ulgę cierpiącym.

Książka niełatwa, wzruszająca, opisanych zdarzeń nie da się zapomnieć. Polecamy

Moderator
Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.