ukrainka6 marca 2018 r. miało miejsce spotkanie II grupy DKK dla dorosłych poświęcone książce Barbary Kosmowskiej „Ukrainka". To powieść obyczajowa, z zaskakującym kryminalnym zakończeniem, w której autorka trafnie przerysowała portrety psychologiczne głównych bohaterów. Barbara Kosmowska nie boi się poruszać tematów trudnych – „ nie znoszę doskonałych bohaterów, wolę zwyczajnych, takich, którzy potykają się, robią błędy. W tym kontekście przedstawiła społeczeństwo polskie i ukraińskie.


W powieści główny wątek to temat imigrantów z Ukrainy. Przyjeżdżają do Polski za pracą, chcą realizować swoje marzenia o lepszej przyszłości, gdy wrócą do swojej ojczyzny. Pogoń za pieniądzem przypłacają utratą więzi rodzinnych, miłości, przyjaźni. Zmieniają swoje morale, nie przystające do ich wychowania i wykształcenia. Nie każdy potrafi odnaleźć się w takiej rzeczywistości, tak jak główna bohaterka Ivanka, dla której pobyt w Polsce kończy się tragicznie.


Barbara Kosmowska pokazała współczesną Polskę oczami cudzoziemców. Nowe społeczeństwo polskie wyrosłe po transformacji ustrojowej, w twardych warunkach współczesnej ekonomii okazuje się pozbawione wszelkich ludzkich uczuć, z wyrachowaniem odcinającym się od swoich korzeni, więzi rodzinnych. Nowobogaccy Polacy szybko zapomnieli, jak sami w ciężkich warunkach dorabiali się na zachodzie. Dopuszczają się zdrad, wchodzą w toksyczne związki ( przyjaźń, miłość), które niszczą ich życie, pozbawiając sensu. Dorabiają się za wszelką cenę w pogardzie dla drugiego człowieka, szczególnie cudzoziemca. Liczy się zysk, tu i teraz, kosztem innych, także tych najbliższych.
„Ukrainka" to książka bardzo smutna z dużym marginesem na własne przemyślenia. Jak traktujemy sąsiadów?, Na ile jesteśmy jeszcze dla siebie ludźmi?, Dlaczego stajemy się psychicznymi kalekami ? i ... Dokąd nas to prowadzi ???

Eugenia Wałęga, II grupa DKK dla dorosłych w MBP w Szprotawie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.