chwalebnyWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 27 marca, godz. 17.00, sala im. Janusza Koniusza na specjalną edycję Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. Fragmenty wielkanocnego misterium Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wilkowiecka czytać będą zaproszeni goście (m.in. aktorzy, słuchaczki Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonej Górze).
Przygotowanie: Andrzej Nowak
Oprawa multimedialna: Jacek Katos Katarzyński
Gospodarz Salonu: Andrzej Buck
Wstęp wolny. Zapraszamy!

Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim – wielkanocne misterium wydane w Krakowie około roku 1580–1582, podpisane nazwiskiem Mikołaja z Wilkowiecka. Wśród badaczy dominuje pogląd, że był on jedynie redaktorem, który z większego tekstu pasyjno–rezurekcyjnego wyodrębnił sceny od złożenia Chrystusa do grobu po spotkanie z Tomaszem w wieczerniku, uzgadniając fragmenty z zapisem biblijnym oraz dodając komentarze inscenizacyjne. Tekst był powszechnie znany aż do końca XVIII wieku, często wystawiano go, nazywając Dialogiem częstochowskim i zapominając o XVI–wiecznym autorze. W 1631 roku został przerobiony przez Jana Karola Dachnowskiego i jako Historia
o Zmartwychwstaniu Pańskim funkcjonował aż do drugiej połowy XIX wieku, wystawiany we wsiach w okolicach Tarnowa. W XX wieku kilkakrotnie wystawiany w profesjonalnych teatrach, m.in. w teatrze Reduta w reżyserii Leona Schillera w 1923 i przez Kazimierza Dejmka w 1961, 1962 i 1976 oraz Piotra Tomaszuka (Teatr Wierszalin).

27 marca, godz. 17.00, sala im. Janusza Koniusza

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.