bibliotekarz2017Zarząd Okręgu SBP w Zielonej Górze informuje, że Lubuskim Bibliotekarzem Roku 2017 została Sylwia Markiewicz, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwierzynie.

Sylwia Markiewicz, pełniąca funkcję dyrektora od 12 lat, była inicjatorką i osobą odpowiedzialną za budowę nowej siedziby biblioteki głównej w Zwierzynie, sfinansowanej ze środków MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek. W czerwcu 2016 roku rozpoczęły się roboty budowlane, w styczniu 2017 roku biblioteka licząca 390 m2, została oddana do użytku. Oprócz zaaranżowanej przez Sylwię Markiewicz przestrzeni bibliotecznej w budynku mieści się również aula wyposażona w sprzęt audiowizualny, pozwalający na organizację niedużych konferencji, spotkań autorskich, warsztatów czy też imprez artystycznych. Cały obiekt jest monitorowany.

Wcześniej, w 2012 r. zrealizowała budowę nowego obiektu dla filii w Górkach Noteckich. Zainicjowała automatyzację procesów bibliotecznych w bibliotece w Zwierzynie i filii w Górkach Noteckich w programie Mak+. Obecnie wszystkie procesy biblioteczne są zautomatyzowane. Zadbała również o pojawienie się biblioteki w świecie internetowym. GBP w Zwierzynie posiada swoją stronę www, katalog online oraz profil na portalu społecznościowym. Bardzo dba o promocję działań bibliotecznych i czytelnictwa za pomocą lokalnej prasy i mediów internetowych.

Sylwia Markiewicz jest pomysłodawczynią i organizatorem licznych akcji i konkursów bibliotecznych, które odbywają się cyklicznie co roku. W 2017 roku po raz dziewiąty odbyły się konkursy Czytelnik Roku oraz Gminny Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży. Po raz czwarty odbył się trzydniowy cykl „Spotkań z książką” dla gimnazjalistów, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa wśród uczniów, rozbudzanie ciekawości świata, promowanie różnych gatunków literackich, promocja biblioteki jako miejsca przyjaznego gimnazjaliście. Po raz drugi odbył się też konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych „Gmina Zwierzyn moje miejsce na ziemi”. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Wójt Gminy Zwierzyn.

Ze względu na małą obsadę w Bibliotece (2 osoby) dyrektorka zabiega o pozyskiwanie partnerów i współpracę z nimi przy różnych przedsięwzięciach. W 2017 roku po raz trzeci odbył się Konkurs „Nasze kulinarne korzenie” skierowany do sołectw z terenu Gminy Zwierzyn. Konkurs organizowany jest w partnerstwie ze Strzelecko-Drezdenecką Powiatową Radą Lubuskiej Izby Rolniczej. W całości finansowany ze źródeł zewnętrznych (sponsoring).

Sylwia Markiewicz jest osobą, której zależy na rozwoju osobistym mieszkańców Gminy Zwierzyn, zwłaszcza kobiet, stąd propozycja Forum Kobiet Aktywnych, zrealizowanego
w partnerstwie z Gminą Zwierzyn we wrześniu 2017 roku. Forum, z panelem dyskusyjnym zatytułowanym: „Rozwój osobisty, aktywność i przedsiębiorczość”, pozwoliło między innymi dowiedzieć się uczestnikom jak pasję zamienić na sposób życia i źródło dochodu.

„Senioralia” to kolejne wydarzenie jej pomysłu, zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Lokalnej. Współpraca ta pozwoliła bibliotece przyłączyć się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Seniora i zaprosić seniorów Gminy Zwierzyn do wspólnego świętowania. W programie był m.in. wykład „Śmiech to zdrowie”- o terapii śmiechem
i jego zbawiennym wpływie na zdrowie oraz o gerontopedagogice, jako dziedzinie nauki dotyczącej ludzi starszych, turniej „seniorzy do boju” pozwalający wykazać się wiedzą z zakresu literatury.

Sylwia Markiewicz dba o rozwój zawodowy swój i podległych jej pracowników. Wszyscy pracownicy GBP w Zwierzynie biorą udział w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez różne instytucje. Działalność swojej biblioteki Sylwia Markiewicz prezentowała wygłaszając referaty, m.in. w 2014 roku podczas Międzynarodowej konferencji „Wpływ czytania na kształtowanie osobowości i wyobraźni człowieka” w Gorzowie Wlkp. i na IX Forum Młodych Bibliotekarzy. Podczas corocznej narady dyrektorów i kierowników północnej części woj. lubuskiego w WiMBP w Gorzowie Wlkp. prezentowała podejmowane przez siebie przedsięwzięcia: „Budowa i wyposażenie biblioteki w Górkach Noteckich: prezentacja projektu” (2013), „Spotkania z książką” – cykl działań promujących czytelnictwo wśród młodzieży zrealizowanych we współpracy z Samorządem Uczniowskim Gimnazjum w Zwierzynie (2015), „Budowa
i wyposażenie budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwierzynie: prezentacja efektów projektu” (2017).

Dzięki nowym inicjatywom podejmowanym przez Sylwię Markiewicz i jej pracowników, ranga obydwu bibliotek znacząco wzrosła w świadomości lokalnej społeczności. Dzięki swojej pracy i zaangażowaniu zyskała bardzo dobrą opinię u władz samorządowych i na kolejne kadencje jest powoływana na stanowisko dyrektora biblioteki bez konkursu.

Sylwia Markiewicz jest ceniona przez środowisko gorzowskich bibliotekarzy. Bardzo lubiana, miła, uczynna, zawsze chętna do podjęcia kolejnej inicjatywy. Rzeczowo oraz zdecydowanie podejmuje różnorodne działania na rzecz bibliotekarstwa i lokalnej społeczności. Jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich od 2009 roku. Aktywnie w nim działa, od 2012 roku pełni funkcję sekretarza w Zarządzie Koła SBP działającym przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Strzelcach Krajeńskich. Jest członkiem Zarządu Okręgu Lubuskiego SBP i członkiem Zarządu Oddziału SBP w Gorzowie Wlkp. Inicjatorka wielu działań podejmowanych przez Oddział w Gorzowie Wlkp. i Koło w Strzelcach Krajeńskich w celu integracji środowiska bibliotekarskiego.