DNplakatZ okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Biblioteka Norwida zaprasza od 5 kwietnia br. do holu Biblioteki na wystawę Drogi do Niepodległości ze zbiorów dr. Wojciecha Lizaka – historyka, kolekcjonera, założyciela prywatnego Muzeum Historii i Pamięci w Szczecinie. Wystawa odbywa się w ramach "Samorządowych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości".

Tematem wystawy Drogi do Niepodległości jest historia polskiej tradycji niepodległościowe j w okresie od Powstania styczniowego do odzyskania niepodległości w 1918 roku, z uwzględnieniem wojny polsko-bolszewickiej. W tym kontekście przedstawione zostaną mało znane materiały i źródła historyczne, dotyczące m.in. zsyłki Józefa Piłsudskiego na Syberię, rosyjskiej administracji wojskowej po upadku Powstania, zamachu na cara Aleksandra III, polskiej diaspory w Rosji, działalności patriotycznej przed I Wojną, czynu zbrojnego Polaków w trakcie I wojny i antypolskiej propagandy sowieckiej.
dr Wojciech Lizak

Wystawa oparta jest o kolekcję niepodległościową (ponad 400 obiektów o charakterze ikonograficznym, rękopiśmiennym oraz numizmatycznym) obejmuje m.in. mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, plany bitew, bogatą kolekcję zdjęć przedstawiających zniszczenia na terenie Polski podczas pierwszej wojny światowej, ponadto oryginalne zdjęcia i grafiki prezentujące dom, rodzinę oraz zsyłkę Józefa Piłsudskiego na Syberię. Ekspozycję wzbogacą rękopisy Paderewskiego, Piłsudskiego oraz Sikorskiego a także unikalne plakaty oraz pamiętniki legionistów z wpisami legionowych „znakomitości”.

 Patronat Honorowy
Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Wydarzenie zrealizoawno ze środków Województwa Lubuskiego.

 

                                                Wstęp wolny! Zapraszamy! Wystawa czynna do 30 kwietnia 2018 r.

100 lecie jpg-2Więcej: 100-lecie Niepodległości Polski

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.