opiekunkaNa pierwszym wiosennym spotkaniu 9.04.2018 r., przedmiotem dyskusji i rozważań była książka Elisabeth Herrmann " Opiekunka do dzieci". Połączenie thrillera, sensacji i kryminału, ściślej mówiąc kryminału politycznego.
Książka łączy współczesność z przeszłością. Główny bohater berliński adwokat Joachim Vernau musi się zmierzyć z niechlubnymi wydarzeniam z historii Niemiec, które miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej . Ale to również chęć zainteresowania i przypomnienia czytelnikom o niechlubnych działaniach Trzeciej Rzeszy, w tym także przymuszania do pracy robotnic z krajów okupowanych, tu z Ukrainy. Oprócz tego Joachim znajduje jednoznaczne ślady handlu dziełami sztuki, które zostały zagrabione przez nazistów. Książka porusza wiele problemów moralnych. Czytając książkę trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy budowanie prestiżu i dobrego wizerunku rodziny, w oparciu o kłamstwo, ma szansę na powodzenie?
Skonstruwanie powieści czyli połączenie kryminalu, zbrodni z tajemnicą z przeszłości, daje podwaliny, że książka powinna być ciekawa. Jednak nie do końca tak jest. Brakuje w niej napięcia, akcja rozwija się powoli. To wątki polityczne z Sigrun Zernikow narzeczonej adwokata spowalniają akcję. Powieść oferuje rozrywkę docierania do prawdy ukrytej pod wieloma warstwami intrygujących tajemnic, kłamstw, oszustw i morderstw. Autorka bardzo dobrze pokazuje współczesne społeczeństwo Niemiec m.in. ich poglądy wzajemne stosunki, sytuację materialną. Temat książki jest nadal aktualny a II wojna światowa i wydarzenia z jej czasów nie pozwalają na zapomnienie. Książka jednak nie przypadła klubowiczom do gustu. Następne spotkanie wyznaczono na 07.05.2018 r. a klubowicze udadzą się w podróż po Rosji lat 50 i 60- tych czytając książkę Johna Steinbecka " Dziennik z podróży do Rosji".

                                                                                  Moderator:
                                                                                   Bogusława Hołub

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.