tydzbiblio2018Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja, ogólnopolską akcję – Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Hasło zostało wybrane przez okręg SBP w Opolu. Autorzy uzasadniają je: w dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości.

Jest ono również nawiązaniem do obchodów 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ogólnopolska akcja – Tydzień Bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania oraz bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Cypriana Norwida włącza się do tej akcji, a jej obchody rozpoczyna 8 maja – w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Przez tydzień w gmachu głównym Biblioteki oraz filiach zorganizujemy szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin i wszystkich, którzy chętnie spędzą z nami czas wolny. W naszym bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie!

Wśród wydarzeń m.in. spotkania autorskie, kiermasz książek, pokaz programowania robotów edukacyjnych Photon, gry i warsztaty dla dzieci oraz wiele interesujących wystaw. Zapraszamy również na Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze z poezją Bolesława Leśmiana w akustycznym wykonaniu zespołu Trupięgi z Sulęcina. Swoje cenne materiały ze szczególnym uwzględnieniem 100-rocznicy odzyskania niepodległości zaprezentuje ponadto Dział Zbiorów Specjalnych. Interesująco zapowiada się również Dzień węgierski i łotewski przygotowany przez Bibliotekę Obcojęzyczną.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Zapraszamy!

Harmonogram Tygodnia Bibliotek 2018

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.