pozyywkaW kwietniu wspólnie przeczytaliśmy książkę Grzegorza Kasdepke  pt. „Wielki powrót detektywa Pozytywki”. Tytułowy detektyw zniknął i nikt nie wie, co się z nim stało. Jego nieobecność martwi sąsiadów mieszkających w tej samej kamienicy, tym bardziej, że po podwórku kręcą się podejrzani ludzie z Martwiakiem na czele. Pojawia się również dawny właściciel domu, który rości sobie do niego jakieś prawa. W końcu zjawia się jednak detektyw Pozytywka i zapobiega wielkiemu oszustwu.

Książka składa się z kilku krótkich historyjek a każda z nich to ciekawa zagadka dla młodych czytelników. Wszystkie rozdziały kończą się  pytaniami skierowanymi  do dzieci, a dla tych , którzy nie znają odpowiedzi na końcu książki autor zamieścił rozwiązania łamigłówek.

„Wielki powrót detektywa Pozytywki” staraliśmy się czytać w skupieniu, ale opisane historie są tak zabawne, że stale  wybuchaliśmy śmiechem. Oprócz ciekawych  zagadek i zabawnych postaci (mowa tu głównie o Martwiaku i jego kompanach) w książce podobały nam się  również doskonale pasujące do treści  ilustracje. Polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu