plakat janczarukZapraszamy 10 maja br., godz. 17.00, galeria Biblioteki na wernisaż wystawy fotograficznej Baletnica w Mieście. Księga 2 Paweł Janczaruk i Anna Szafran.


„Miasto pełni tu bardzo ważną rolę. Urbanistyczny krajobraz staje się sceną dla sztuki, dzięki czemu każde zdjęcie jest inne” tak napisała Ania Szafran, baletnica, bohaterka zdjęć.

Kiedy Ania na początku 2015 roku, podsunęła pomysł fotografowania jej tańczącej na ulicach miasta, nie widziałem w tym celu. Zadałem sobie pytanie: po co mam robić tego typu zdjęcia? Musiało minąć pół roku, kiedy to stwierdziłem, że celu jako takiego nie musi być, że celem może być fotografowanie samo w sobie. Uwiecznienie piękna tańczącej baletnicy w przestrzeni miejskiej. Wiedziałem, też że zadanie to nie będzie łatwe, oraz że musi polegać na całkowitej naszej współpracy. W projekcie ważna jest rola obojga nas. Ania nie występuje tylko w roli tancerki, ale również uczestniczy w wyborze zdjęć. W projekcie ważna jest rola obojga nas. Ania uczestniczy również w wyborze zdjęć. Dzięki temu,
z poszczególnej sesji, pozostają te najlepsze zdjęcia.

Balet na zdjęciach może wyglądać dobrze lub źle. Najtrudniejszym nie jest zrobienie samych zdjęć, ale wybór tych najlepszych, na którym baletnica prezentuje się idealnie według prawideł techniki baletowej. Dla Ani tańczenie w balecie „pozwala na zdobywanie technicznych umiejętności, niezbędnych do tworzenia”. Moim zatrzymanie tego w fotografii.

Nie ukrywamy, że wzorujemy się na podobnych projektach. Pierwowzorem jest „Ballerina Project” realizowany od 2000 roku, przez nowojorczyka Dane Shitagi. Fotografuje on zawodowe tancerki
z American Ballet Theater, Boston Ballet i Tulsa Ballet w przestrzeni miejskiej. 

Najważniejszym w naszym projekcie jest to, że Ania tańczy spektakl, którego świadkiem, widzem
i rejestratorem w danym momencie jestem tylko ja. Scenografia, w której odbywa się taniec, zobaczą dopiero oglądający nasze fotografie. Operatorem światła jest słońce, które oddaje swój czar w tej jednej i niepowtarzalnej chwili. Fotografia natomiast prezentuje to wszystko w jednym, jedynym ujęciu”.

Paweł Janczaruk

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, artysta Fotoklubu RP. Organizator Warsztatów Fotowidzenia, prowadzący: Pracownię Edukacji Fotograficznej ZUTW i grupę Fotograficzna Fabryczna. Autor 43 wystaw indywidualnych. Uczestnik ponad 520 wystaw zbiorowych, gdzie otrzymał 75 nagród. Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Brązową Odznaką PFSF i Złotą Odznaką LTK. Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji, Czechach i Belgii. Autor 4 książek o fotografii otworkowej i dawnych technikach fotograficznych oraz albumów "Zielona Góra – fotografie znalezione", „Puchełki, kiedy życie było piękne – łomografie z puchełkami” i „Jest taki samotny dwór”.

 

Ania Szafran – baletnica.

Tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Przygodę z tańcem zaczęła mając 7 lat. Wtedy rozpoczęła naukę tańca ludowego w Lubuskim Zespole Pieśni i Tańca im. L. Figasa. Z zespołem uczestniczyła
w festiwalach w Polsce i za granicą (Chiny, Niemcy, Czechy, Bośnia i Hercegowina, Rumunia). Tańczyła balet klasyczny, w Sekcji Baletowej Społecznego Ogniska Artystycznego. Nagrody zespołowe: Lubuska Gala Taneczna – PRO ARTE 2013, I nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Baletowej – Elbląg 2013, oraz I nagroda w I Ogólnopolskich Konfrontacjach Baletowych Tańca Klasycznego i Tańca Współczesnego Szkół Prywatnych i Ośrodków Kultury – Kołobrzeg 2015. Finalistka w kategorii solowej Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Baletowej – Elbląg 2013. W 2015 r. otrzymała stypendium twórcze artystyczne Miasta Zielona Góra. Uczestniczka warsztatów baletowych min. Ballet Summer School Gdynia 2015.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.