sobkowiakWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 17 maja br. (czwartek), godz. 18.00, Kub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza
w półwiecze twórczości Czesława Sobkowiaka na promocję Jego najnowszego tomiku poetyckiego Jedno miejsce. Prowadzenie: profesor Małgorzata Mikołajczak. Wiersze czytać będzie Jolanta Pytel.

Czesław Sobkowiak urodził się 3 maja 1950 roku w Jaromierzu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutował wierszem w 1967 r. w „Nadodrzu”. Zawodowo związany był kolejno: z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu, z Estradą Ziemi Lubuskiej, z redakcją pisma kulturalnego „Nadodrze”, z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Zielonej Górze, z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Przez wiele lat był sekretarzem literackim Michała Kaziowa.

Literacko współpracował z następującymi pismami: „Autograf”, „Aspekty”, „Nadodrze”, „Odra”, „Nowe Nadodrze”, „Nad Odrą”, „Komunikaty”, „Gazeta Lubuska”, „Lamus”, „Kronika Ziemi Żarskiej”, „Pegaz Lubuski”, „Pro Libris”, a także z Radiem Zachód.

Wydał do chwili obecnej następujące zbiory poezji: W białej koszuli (1970), Powieść
w odcinkach
(1974), Razem (1974), Potrzeba zjednoczenia (1976), Zapis (1976), Bezsenność (1977), Okolica słońca (1979), Pokażę się tobie (1984), Słowa do troski (1989), Na własny rachunek (1993), Wstęp do milczenia (1993), Wszystko tu jeszcze (1994), Wybór wierszy (1996), Postać w bieli (1999), Światło przed nocą (1999), Pomiędzy (2015; dodatek poetycki do albumu plastycznego Adama Bagińskiego), Kilka słów oraz tomy prozy: Rzeka powrotna (2013), Prolegomene do Michała Kaziowa. Zajmuje się także krytyką literacką.

Jest laureatem wielu konkursów poetyckich, m.in.: Nagrody Twórczej Młodych „Zielone Grono”, konkursów winobraniowych w Zielonej Górze, Czerwonej Róży w Gdańsku                    oraz Konkursu im. Jana Śpiewaka w Świdwinie. Trzykrotnie (1996, 2002, 2014) otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki.