pLKIEWICZKwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Dorosłych we Wschowie poświęcone było książce Jacka Pałkiewicza „Oblicza strachu”. Autor, polski dziennikarz i podróżnik, członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, odkrywca źródeł Amazonki. W swoim życiu imał się wielu zawodów. Pracował jako oficer na statku, inspektor w kopalni diamentów, kopalni złota, dziennikarz. Kierował wieloma wyprawami międzynarodowymi,  uczy elitarne jednostki  specjalne strategii przetrwania w różnorodnych warunkach klimatycznych. Pokłosiem tych licznych wypraw jest kilkanaście książek związanych z jego podróżami, liczne reportaże w czasopismach europejskich i polskich, a także  filmy dokumentalne.

„Oblicza strachu” to zbiór kilkunastu krótkich tekstów napisanych prostym językiem zawierających liczne anegdoty i osobiste refleksje  ze świata, a co najważniejsze  wspomnienia z najbardziej ekstremalnych wypraw – gdzie leży granica ryzyka zagrożenia życia. Z perspektywy wielu lat organizowania wypraw w najbardziej niedostępne zakątki świata autor analizuje swój strach w obliczu zagrożenia, odpowiedzialność za siebie i innych, moralne prawo do sukcesu za wszelką  cenę. Wszystkie swoje doświadczenia wykorzystuje w szkoleniu wyspecjalizowanych jednostek wojskowych, a także       w organizowaniu wypraw dla ludzi, którzy chcą przeżyć coś „z mocną adrenaliną”. Jakucja z temperaturą minus 60 stopni, stu procentowa wilgotność w brazylijskiej  dżungli, piaski Sahary, Gobi rozgrzane do stu czterdziestu stopni, noc w hamaku pośród jadowitych węży, skorpionów i milionów komarów, wśród terrorystów – takie obrazy kreśli nam Autor w swojej książce. Trochę krótkie jak stwierdziły klubowiczki, szkoda, że wiele historii kończy się niespodziewanie, bez pointy czy zamknięcia tematu. Natomiast ważne jest, że Pałkiewicz zwraca uwagę na to, że nie należy bez potrzeby, dla osiągnięcia „czegoś za wszelką cenę” narażać życia. Książkę, pomimo iż przedstawia różne oblicza strachu  czyta się lekko.

Ilona Ratajczak

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.