oststni dymekPierwsze w tym roku- 2018- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy GBP Bojadła Filia w Klenicy odbyło się 10 stycznia 2018 r. Rozmawialiśmy o książce „Maria Czubaszek. Ostatni dymek”-Sergiusz Pinkwart. Książka dzieli się na dwie części- pierwsza to wypowiedzi jej przyjaciół, osób które odczuły pustkę po jej odejściu. Zbiór zabawnych anegdot, podziwu i sympatii dla jej charakteru. Druga część to już opisy i przepisy na życie Marii. Żyła, jak lubiła. Nie umiała gotować, paliła tony papierosów, wiodła bujne warszawskie życie towarzyskie, często myślała o śmierci. Ale z tych opisów wyłania nam się postać pogodna, którą chcielibyśmy poznać. Łatwo się to czyta, aczkolwiek nie pomaga w rzuceniu palenia! Książka lekka i przyjemna, tak jak przyjemna była opisywana w niej Maria. Uczestniczki spotkania bardzo lubiły tę kobietę. Nie we wszystkim z nią się zgadzały, nie zawsze podzielały jej zdanie, ale naprawdę miały dla niej spory zapas sympatii. Takie złote myśli , że „woda jest mokra” Czubaszkowe słowa były zabawne, czasem oczywiste.-„ Nie wierzę, że istnieje coś po śmierci, ale nie boję się panicznie końca. Kiedyś mnie nie było i świat istniał. Umrę i będzie istniał nadal”.-„Chcę być spalona. Na złość tym wszystkim, którzy zabraniają palić, puszczę dymek jeszcze po śmierci.” Szkoda, że jej już nie ma wśród nas. Ale mamy nadzieję, że tam, gdzie poszła Maria Czubaszek mają popielniczki.
Bardzo udana pozycja na rozpoczęcie roku czytelniczego:). Maria Czubaszek była osobą nietuzinkową. Książka na przemian nas wzruszała i rozśmieszała. Polecamy!