zeziaW maju rozmawialiśmy o książce Agnieszki Chylińskiej pt. „Zezia i wszystkie problemy świata”. Było to nasze drugie spotkanie z sympatyczną dziewczynką i jej rodziną.

Tytułowa bohaterka dorasta,  ma już jedenaście lat i woli, żeby mówiono do niej Zuzanna. Beztroskie wakacje na wsi przerywa dziewczynce nagła śmierć dziadka. To smutne wydarzenie staje się początkiem problemów w rodzinie Zezików. Mama często wyjeżdża służbowo i rodzice dziewczynki coraz bardziej oddalają się od siebie. W szkole po wakacjach też następują zmiany. Zuzanna ma teraz nowych kolegów i nowe zainteresowania. Pojawia się pierwsza miłość (nie jest ona jednak odwzajemniona). Ktoś inny za to bardzo interesuje się Zezią… W obliczu narastających problemów dziewczynka szybko dochodzi do wniosku, że  woli jednak jeszcze pozostać dzieckiem.

Problemy w domu i szkole, sukcesy (lub porażki) sportowe, relacje z kolegami,  pierwsza miłość- tak wygląda życie uczestników spotkań. Trudno zatem dziwić się, że książka A. Chylińskiej, napisana ciekawie, zabawnie, ale i ze zrozumieniem świata dorastającego dziecka,  naprawdę ich zainteresowała.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu